zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bohumín otevře novou naučnou stezku přes meandry Odry

23.10.2011
Příroda
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Bohumín otevře novou naučnou stezku přes meandry Odry

Nová naučná stezka přes chráněné meandry řeky Odry se v sobotu otevře v Bohumíně na Karvinsku. Pro pěší i cyklisty bude připravena trasa dlouhá devět kilometrů, která povede po červenobílé značce. Město k této příležitosti vydalo i speciálního průvodce přes meandry, který bude k dispozici právě při otevření stezky, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová.

"Stezka není nijak výrazně náročná pro pěší a je do značné míry dostupná i pro cyklisty. V průvodci, kterého jsme pro naučnou stezku vydali, se turisté dočtou o 17 meandrovských zastaveních," uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Na trase najdou turisté také šest informačních tabulí s leteckými snímky jednotlivých úseků řeky. Zájemci se z nich dozví i informace o přírodě, nechybí na nich fotografie živočichů, rostlin a hub. Na stezce jsou také tři odpočívadla.

Vybudování naučné stezky přišlo na 320.000 korun. Moravskoslezský kraj na ni přispěl 200.000 korun, zbylou část uhradilo město ze svého rozpočtu.

Stezka začíná ve Starém Bohumíně u kapličky Pustyňa, která je kulturní památkou, a vede přes území Starého Bohumína, Šunychlu a Kopytova až téměř k soutoku Odry s řekou Olší. Turisté cestou uvidí například jezero Kališok, loděnici, bývalý přístav, mrtvé rameno Odry nebo nejmenší náměstí ČR - náměstí Sv. Floriána v Kopytově. Trasa naučné stezky končí u brodu přes řeku Olši.

Zpět se turisté vrací stejnou trasou. Město by však přes řeku Olši chtělo vybudovat lávku pro pěší a cyklisty, která by umožnila okružní trasu a návrat do Bohumína přes polskou část meandrů.

"Vznik lávky je ovšem závislý na tom, zda se městu podaří získat na její vybudování dotaci z fondů Evropské unie," uvedla Balcarová. Odhadované náklady na výstavbu lávky jsou totiž 20 milionů korun, dotace by přitom mohla pokrýt až 85 procent nákladů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí