zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERÚ a Agrární komora budou spolupracovat v bioplynu

19.10.2011
Zemědělství
Bioplynové stanice
ERÚ a Agrární komora budou spolupracovat v bioplynu

Energetický regulační úřadu (ERÚ) bude spolupracovat s Agrární komorou v oblasti bioplynových stanic. Zemědělci mají energetikům pomáhat při ověřování druhů biomasy určených jako palivo pro bioplynové stanice. ČTK o tom dnes informoval ERÚ, podle nějž je cílem spolupráce zabránit spekulacím v oblasti účelově pěstovaných zemědělských plodin.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu kapacita bioplynových stanic, které jsou připojeny nebo mají v síti rezervovaný výkon, převyšuje kapacitu vymezenou těmto zdrojům v Národním akčním plánu o obnovitelných zdrojích energie. Oborníci upozorňují, že při příliš velkém počtu "bioplynek" může nastat problém s dodávkami biomasy. Proto je nutné kontrolovat, jakou biomasu bioplynové stanice využívají.

V souvislosti s rozvojem bioplynových stanic v poslední době odborníci také často poukazují na to, že by v této oblasti mohly nastat stejné problémy jako u solárních elektráren. Vysoké dotace pro sluneční zdroje se výrazně promítly do cen energie. Úřady se proto letos rozhodly dotace na výstavbu bioplynových stanic zastavit.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková spolupráci s Agrární komorou vítá. "Znalost konkrétního prostředí a podmínek v zemědělství je velice cenná a považuji ji za další krok v tom smyslu, aby se již nemohla opakovat situace jako při budování slunečních elektráren," uvedla.

Podle Vitáskové je nutné s bioplynovými stanicemi a dalšími obnovitelnými zdroji energie počítat. "Výroba elektřiny z těchto zdrojů však nesmí ve svém důsledku přinášet neúměrně vysoké dodatečné náklady na její výrobu, a tím zvyšovat konečnou cenu elektrické energie pro všechny skupiny zákazníků," dodala.

Zrušení dotací na výstavbu bioplynových stanic se nelíbí zemědělcům, ani investorům do těchto obnovitelných zdrojů. Ti si stěžují, že kvůli náhlé změně musí přehodnotit své projekty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí