zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát asi schválí nová pravidla pro značení chemických látek

20.10.2011
Chemické látky
Senát asi schválí nová pravidla pro značení chemických látek

Senát asi schválí nový chemický zákon, který má nově upravit i kvůli EU pravidla pro balení, označování a klasifikaci chemických látek a jejich směsí. Doporučil to dnes senátní výbor pro životní prostředí. Zákon má přispět ke zvýšení bezpečnosti při výrobě a dovozu chemických látek, při jejich uvádění na trh a při používání.
Výbor podpořil přijetí zákona navzdory výtkám vůči terminologickým nepřesnostem a obavám, že by nový předpis mohl přinést překrývání působnosti kontrolních orgánů.

Na nová pravidla se podle předlohy musí připravit víc než 2000 českých firem. Analýzu nákladů chemického průmyslu na přizpůsobení se novým požadavkům nechalo ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovat už v roce 2006, celkové náklady by měly vystoupat na stamiliony korun.

Norma by měla začít platit v březnu příštího roku. Pro chemické látky budou nová pravidla platit hned, pro chemické směsi až od roku 2015. Výrobci směsí ale budou moci v příštím a přespříštím roce ještě používat současné označení.

Zavedení jednotného značení by mohlo přinést i jisté úspory, a to především v oblasti obchodu. Podle ministerstva životního prostředí se ale projeví patrně až v době, kdy globální značení budou používat i výrobci mimo EU.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí