zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CO PAMATUJE STROM A LIDÉ ZAPOMNĚLI ?

23.10.2011
Les
CO PAMATUJE STROM A LIDÉ ZAPOMNĚLI ?

Rok 2011 byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem lesů s cílem zvýšit povědomí a posílit ochranu přírody, trvale udržitelné obhospodařování lesů a vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.

Národní zemědělské muzeum Praha zahájilo koncem dubna t.r. v rámci Mezinárodního roku lesů zatím svůj nejrozsáhlejší autorský výstavní projekt v prostorách svého muzea v Praze na Letné v historii.
Jeho základní částí je výstava "Co pamatuje strom a co lidé zapomněli", která je situována do velkého sálu v prvním patře muzea. Návštěvník prochází kmenem stotřicetiletého smrku, v němž se může v decenálních sekvencích pohybovat na časové ose a seznamovat se s historií vybraných lesnických oborů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout např. i kancelář fořta ze začátku 20. století nebo kancelář současného správce Lesů České republiky. V hlavním sále probíhají rovněž interaktivní doprovodné programy pro dětské i dospělé návštěvníky. Součástí projektu "Co pamatuje strom a co lidé zapomněli ?" je rovněž interaktivní venkovní expozice "O stromech a o lese" umístěná na revitalizovaném muzejním dvoře.

V nově otevřených prostorách muzea na prvním a třetím patře jsou instalovány další doprovodné výstavy, např. "Staletí mysliveckých a lesnických uniforem", největší sbírka historických i současných, českých i zahraničních mysliveckých a lesnických stejnokrojů. Součástí této výstavy jsou i uniformy významných osobností a filmové a divadelní kostýmy lesních a lesnických postav. Jedna z dalších doprovodných výstav, "Vůně dýmu a jehličí", seznamuje návštěvníky s historií a kouzlem dnes již neexistujících lesních železnic. O práci českých lesníků v zahraničí vypovídá fotodokumentární výstava "Český les v poušti Negev (Izrael)". Tradici lesnického školství u nás přibližuje výstava "Střední lesnické školství v České republice".

Tento velký výstavní projekt je otevřen pro veřejnost od 29. dubna a potrvá až do 13. listopadu 2011. Nelze vyloučit ani jeho, alespoň částečné, prodloužení do roku 2012 ! Jeho součástí jsou rovněž další doprovodné akce - odborné semináře a přednášky a několik tématických akcí (víkendů) lesa s tématikou lesnictví a myslivosti pro odbornou i širokou veřejnost.

Podrobný časový harmonogram projektu a informace o jednotlivých doprovodných akcích najdete na web stránkách Národního zemědělského muzea - www.nzm.cz .

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí