zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát trestá odpovědné: zdraží teplo těm, kdo topí ekologicky

25.10.2011
Vytápění, zateplení
Stát trestá odpovědné: zdraží teplo těm, kdo topí ekologicky

Strana zelených se znepokojením varuje, že novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie preferující spoluspalování biomasy a fosilních paliv ve velkých elektrárnách zvyší ceny tepla domácnostem topícím biomasou. Jde o další útok vlády na kvalitu životního prostředí i peněženky občanů, kteří se chovají odpovědně.

"Nastupuje topná sezóna a řada domácností obrací každou korunu na topení. O to trestuhodnější je politika státu, která zcela zbytečně a škodlivě zvyšuje náklady na teplo domácnostem, zvláště těm, které se chovají šetrně k životnímu prostředí. Kdo je dnes odpovědný a topí ekologicky, nejenže není nijak zvýhodněn, ale stát ho za odpovědný přístup dokonce trestá. Státem podporované spoluspalování ve velkých elektrárnách stahuje velké množství biomasy z trhu, čímž prodražuje biomasu a odběratelům pak také teplo," vysvětluje předseda Strany zelených Ondřej Liška.

"Zároveň však spoluspalování fosilních paliv a biomasy nepřináší kýžený efekt snižování emisí a ochrany životního prostředí, čímž zůstává ČR v tomto ohledu dále za svým potenciálem. Kromě podpory spoluspalování vidíme problém ještě jinde. V ČR jednoznačně chybí zákon na podporu zeleného tepla, který dobře funguje v sousedním Německu," doplňuje Ondřej Liška.


Kontakty:
Ondřej Liška, předseda SZ, tel.: 777 140 077
Tomáš Průša, tiskový mluvčí SZ, tel.: 733 536 792

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí