zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie čínských vědců potvrdila rychlé tání ledovců v Tibetu

30.10.2011
Klimatické změny
Studie čínských vědců potvrdila rychlé tání ledovců v Tibetu

Pětiletá studie čínských vědců potvrdila, že ledovce v oblasti Himálaje, které napájejí řadu životně důležitých řek Číny a Indie, tají stále rychleji v důsledku rapidně se zvyšujících teplot ovzduší. Ze 111 meteorologických stanic rozmístěných po jihozápadní Číně 77 procent ukázalo během posledních 50 let výrazný nárůst teplot. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Ve 14 monitorovacích střediscích položených v nadmořské výšce nad 4000 metrů byl v období od roku 1961 do roku 2008 zaznamenán teplotní skok 1,73 stupně Celsia, což zhruba dvojnásobně přesahuje globální zvýšení teplot za uplynulé století.

Takřka tisícovka ledovců v povodí řeky Pcheng-čchü za dvě dekády, mezi lety 1980 a 2001, ztratilo celkem 131 kilometrů čtverečních své plochy. Jen ledovec Ja-lung ustoupil v tomto období o 1500 metrů. Naopak ledovcová jezera oblasti, která jsou napájena tajícím ledem, se značně zvětšila.

"Dopady těchto změn jsou mnohem vážnější než pouhá změna krajiny. Ledovce jsou nedílnou součástí ekosystému a hrají klíčovou roli pro lidskou populaci," konstatovali vědci vedení Li Čung-singem z čínské akademie věd. Pokračující rychlé tání ledovců může v budoucnu spět ke katastrofálním záplavám a sesuvům půdy a s tím spojenému nucenému stěhování obyvatelstva a omezování turistického průmyslu a zemědělství.
Podle AFP se v Himálaji a dalších pohořích jihozápadní Číny nachází 23.488 ledovců, které pokrývají plochu 29.523 kilometrů čtverečních.

Čínská vláda v minulosti banalizovala hrozbu úbytku ledovců Tibetské náhorní plošiny s tím, že jde o zbytečné šíření paniky. Odborníci a někteří činitelé ale v současné době stále naléhavěji varují před rizikem dlouhodobého nedostatku vody v Číně z důvodu ledovcového tání.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí