zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geosan prohrál arbitráž s dánskou firmou o 100 mil. korun

27.10.2011
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Geosan prohrál arbitráž s dánskou firmou o 100 mil. korun

Společnost Geosan prohrála arbitráž s dánskou firmou Baltom o 100 milionů korun. Ty jí Geosan údajně dlužil za práce na čištění ropných lagun v podniku Ostramo. Baltom má navíc v čištění pokračovat místo pardubické firmy Šamonil. Uvedl to server iHned.cz.

"Rozhodnutí padlo, nebudu ho nicméně nijak komentovat. Musíme celou věc ještě probrat s právníky," řekl serveru šéf Baltomu Miroslav Balcar. Mluvčí Geosanu Vlasta Končelová naopak sdělila, že firma o rozhodnutí soudu nic neví a bude ho mít k dispozici nejdříve ve čtvrtek.

Baltom na likvidaci odpadních lagun Ostrama až do jara zajišťoval většinu prací. V srpnu se ale obrátil na arbitrážní soud, protože mu Geosan zůstal údajně dlužen asi 100 milionů korun. Navíc mu prý neoprávněně vypověděl smlouvu a nahradil jej dalším partnerem - pardubickým Šamonilem. Na chování Geosanu si byli na ministerstvu průmyslu a obchodu stěžovat dokonce i zástupci dánské ambasády a šéf tamního odpadkářského koncernu Inreco Tom Horrmann.

Baltom těžil ropné kaly z ostravských lagun a zpracovával je na alternativní palivo, určené ke spalování v elektrárnách či cementárnách. O palivo ale není na trhu zájem. V lednu objevila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na Ostravsku dva tajné sklady, kde Baltom palivo nelegálně skladoval. Firma za to dostala pokutu. Proti sankci se odvolala, brání se právě nedoplatky od Geosanu. Spor vedl právě k vypovězení smlouvy s Baltomem ze strany sdružení Čistá Ostrava.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí