zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podporujte města. Je to ekologické

04.11.2011
Urbánní ekologie
Podporujte města. Je to ekologické

Počet obyvatel Země dosáhl tento týden sedmi miliard a do roku 2050 se zvýší na devět. Lidstvo navíc bohatne. Vyvolává to obavy, že bude stále více ničit přírodu, a hlavně vzroste produkce takzvaných skleníkových plynů, které jsou spojovány s globálním oteplováním. Co s tím?

Staromilci proto navrhují omezit příliv obyvatel z venkova do měst. Vesničané produkují mnohem méně oxidu uhličitého, tedy jednoho z hlavních skleníkových plynů. Jenže to platí jen v zemích s nízkými příjmy, uvádějí studie OSN. Na venkově jsou totiž lidé v rozvojových zemích chudší než ve městech. Nejezdí téměř auty a spotřebovávají málo elektřiny. Jenže i v rozvojových zemích lidé bohatnou. Zvlášť je to vidět v Číně. V roce 2009 vlastnili Číňané asi 60 milionů aut, v roce 2020 to bude minimálně 200 milionů. Pekingská domácnost sice ročně produkuje desetkrát méně oxidu uhličitého než americká domácnost ve Washingtonu, ale rozdíl se rychle zmenšuje.

Situace pak vypadá jinak. V zemích s vyššími příjmy totiž produkují obyvatelé měst méně oxidu uhličitého než venkované. Čím "zahuštěnější" město, tím nižší spotřeba energie, a tedy nižší emise. Veřejná doprava znamená menší provoz aut, obytné domy s mnoha byty zase úspory na vytápění a klimatizaci. V USA například rodina v samostatném domě spotřebuje odhadem o 88 procent více elektřiny než stejná rodina v pětipatrovém či vyšším domě, uvádí ekonom Edward Glaeser.

Řešením problému rostoucí a bohatnoucí populace je tedy růst měst. Glaeser přitom varuje, že je třeba se vyhnout některým chybám vyspělých zemí. Například přísnému omezení nových staveb ve středu měst či podpoře hypoték na bydlení ve vlastních domech. Vede to totiž k růstu předměstských satelitů, kde je spotřeba energií o desítky procent vyšší než ve vnitřních městech. Se všemi dopady na přírodu.

AUTOR: Marek Hudema

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí