zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ODS nechce pustit Nejvyšší kontrolní úřad do ČEZu, navzdory koaliční smlouvě

08.11.2011
Energie
Politika
Šlendryján
ODS nechce pustit Nejvyšší kontrolní úřad do ČEZu, navzdory koaliční smlouvě

V parlamentu se nyní rozhoduje o rozšíření pravomocí NKÚ a mezi koaličními stranami zavládl spor - jde o to, zda kromě obcí, krajů a vysokých škol dosáhnou kontroly také na státem ovládané společnosti jako je ČEZ, České dráhy, Letiště Ruzyně a další. Zatímco TOP09 a VV rozšíření podporují, ODS je proti, a rozšíření pravomocí na státní firmy zřejmě zablokuje. Koaliční strany se přitom k rozšíření pravomocí na tyto firmy zavázaly v koaliční smlouvě, a vládní NERV je označil za "více než nutnost".

Koalice se k rozšíření pravomocí NKÚ na státem ovládané společnosti zavázala v koaliční smlouvě z června 2010 - z vládního programového prohlášení však tato věta vypadla. "Nemohu neupozornit na diskrepanci mezi koaliční smlouvou a vládním prohlášením, kde zmizel závazek z koaliční smlouvy rozšířit pravomoci NKÚ také na kontrolu hospodaření státem ovládaných společností," řekla při prvním čtení Karolína Peake (VV), a její strana následně podala pozměňovací návrh. "Za situace určitého nedostatku v programovém prohlášení vlády se cítím být zavázán koaliční smlouvou," podpořil Věci veřejné Stanislav Polčák (TOP09&Starostové), který je zpravodajem zákona a podle předsedy Karla Schwarzenberga má v této věci za TOP09 rozhodující slovo.

Proti návrhu se však postavila ODS, a projednávání návrhu bylo přerušeno. Místopředseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS), řekl: "Nevylučuji to jako dlouhodobou myšlenku a možnost. Ale pokud dnes rozšíříme pravomoci na kraje a obce, bohatě to stačí. Pojďme se podívat, jestli to funguje, a pak se můžeme bavit o tom, jestli je budeme rozšiřovat dál." O konečném postoji ODS rozhodne v příštím týdnu Petr Nečas - bez podpory ODS přitom návrh zřejmě neprojde.


Vládní NERV přitom rozšíření pravomocí NKÚ na státní firmy zařadil mezi 12 hlavních doporučení v boji proti korupci a označil je za "logický krok" a "více než nutnost." NERV také upozorňuje na paradox, že NKÚ může kontrolovat státní podniky, ne však akciové společnosti:
"Realizace záměru [ministerstva zemědělství] převést Lesy ČR na akciovou společnost by vedla k absurdní situaci, kdy by NKÚ již nemohl tuto státem vlastněnou společnost kontrolovat."
Rozšíření pravomocí NKÚ na státem ovládané společnosti je také jedním z požadavků Pankrácké výzvy, kterou v pondělí zveřejnilo 12 protikorupčních organizací včetně Transparency Int., Oživení a Ekologického právního servisu.

Právník EPS Martin Fadrný k tomu řekl: "ODS tvrdí, že se obává nárůstu byrokracie. Avšak současné rozšíření nepočítá s finančním ani personálním posílením NKÚ. Jestliže je ODS ochotna podpořit rozšíření na obce a kraje, kde bude NKÚ se současnou kapacitou moci provádět jen náhodilé preventivní kontroly, není jasné, proč totéž odmítá u státních firem. Zakázky v těchto firmách jsou přitom řádově vyšší než v obcích a podle výroční zprávy BIS se na nich systematicky obohacuje organizovaný zločin nejvyšší úrovně. To by přece měla být priorita."

TISKOVÁ ZPRÁVA EPS

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí