zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NKÚ zjistil nedostatky při vyplácení ekologických dotací

11.11.2011
Šlendryján
NKÚ zjistil nedostatky při vyplácení ekologických dotací

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil systémové nedostatky v řízení a kontrole vyplácení dotací určených na zlepšení životního a prostředí a krajiny v rámci Programu rozvoje venkova (PRV). Nedostatky měly, nebo mohly mít vliv na správnost plateb poskytnutých příjemcům, uvedl dnes NKÚ. Kontrolovanými osobami byly ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a 30 vybraných příjemců dotací.

Kontroloři odhalili například nesprávné nastavení sankčních systémů. Nelíbil se jim ani přístup k započítávání výměry takzvaných krajinných prvků, na něž mohou zemědělci pobírat dotace, do plochy půdních bloků a nesprávné stanovení dotací na půdní bloky v některých krajinných územích a zranitelných oblastech.

"S ohledem na tyto skutečnosti NKÚ hodnotí řídící a kontrolní systém určený pro neprojektová opatření osy II PRV jako částečně účinný a konstatuje, že lze u jednotlivých kontrolních mechanismů nalézt prostor pro zlepšení," uvedl úřad.

Podle úřadu navíc SZIF při takzvaných rychlých polních návštěvách nepostupoval zcela v souladu se zákonem o státní kontrole a zákonem o finanční kontrole.

Kontrola byla prováděna od dubna 2010 do dubna 2011. Kontrolováno bylo období let 2009 a 2010, v případě věcných souvislostí i období předcházející a následující.

Kontrolní akce byla součástí celoevropské kontroly Evropského účetního dvora (EÚD). Ten údaje využije při analýze výdajů na společnou zemědělskou politiku. Ty mají být uvedeny ve výroční zprávě EÚD, která bude dnes zveřejněna.

Podle dříve ministerstvem uvedených údajů má Česko v rámci programu z evropských fondů v průběhu let 2007 až 2013 získat téměř 100 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí