zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Radomyšli chtějí zavřít slepice do klecí

19.11.2011
Zemědělství
Šlendryján
V Radomyšli chtějí zavřít slepice do klecí

Děti Země ostře kritizují záměr nahradit podestýlkový chov bateriovými klecemi

Firma VELOPA chce zvětšit svůj velkochov nosnic v Radomyšli nedaleko Strakonic o 53.000 zvířat tím, že zruší volný chov na podestýlce a všechny slepice přestěhují do klecí. Díky tomu se jich do haly vejde více, než třikrát tolik. Tento záměr ale kritizují Děti Země, neboť se jim nelíbí, že se neposuzují žádné jiné varianty a přednost dostala jen "továrna na vejce" s nepřijatelným klecovým chovem drůbeže.

"Klecový chov je ze všech možných druhů ustájení pro zvířata ten nejhorší, neboť v něm nemohou uskutečňovat své přirozené chování," vysvětluje Martin Hyťha z Dětí Země. "Podle nás měla být přinejmenším zachována stávající varianta, to znamená chov na podestýlce."

Již několik let musejí být nové velkochovy nosnic, tj. slepic určených k produkci vajec, vybaveny tzv. "obohacenými klecemi". To znamená, že slepice nežijí v úplně holé kleci, ale mají k dispozici určité vybavení, např. popeliště nebo hnízdo. Odborné studie (1) však dokazují, že tato provizorní zařízení nemohou ve stísněném prostředí klece dostatečně uspokojit přirozené životní potřeby slepic.

"Schvalování záměru budeme nadále sledovat a požadovat, aby nedošlo ke zhoršení životních podmínek zvířat jen kvůli ekonomickým zájmům velkodrůbežářů," dodává ještě Martin Hyťha z Dětí Země, které se výstavbou a provozem velkochovů hospodářských zvířat v ČR dlouhodobě zabývají.

Do 24. listopadu může každý občan zaslat své vyjádření Krajskému úřadu Jihočeského kraje, který bude rozhodovat o tom, zda se záměr bude podrobněji posuzovat v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).


(1) Např. Laid Bare ...the case against enriched cages, Compassion in World Farming Trust, v češtině k dispozici zde (český překlad organizace Společnost pro zvířata).

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země - Plzeň: 606 104 784
Ing. Roman Skočdopole, jednatel společnosti VELOPA, s r.o.: 602 443 601
Krajský úřad Jihočeského kraje, odbor životního prostředí: 386 720 807

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí