zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká Třebová bude mít moderní sběrný dvůr i pro nebezpečný odpad

20.11.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Česká Třebová bude mít moderní sběrný dvůr i pro nebezpečný odpad

Nový sběrný dvůr s halou a separačními jímkami na ukládání nebezpečného odpadu a vstupem na čip dostavují v České Třebové. Otevře se 12. prosince a nahradí současné dva sběrné dvory, které fungují už dvanáct let. Na tiskové konferenci to dnes řekl starosta města Jaroslav Zedník (Nestraníci).

"Za dvanáct let se potřeby obyvatel města změnily, stejně jako systémy. Rozhodli jsme se vybudovat jeden centrální velký dvůr, který odpovídá všem normám nakládání s odpady," uvedl Zedník.

Zajímavostí nově vybudovaného sběrného dvora budou čipy, které obyvatelé České Třebové dostanou a budou je k odevzdání odpadu opravňovat. "Zjistili jsme, že díky benevolentnímu systému doplácíme na likvidaci odpadu každoročně 4,5 milionu korun. Čipy teď dostanou místní obyvatelé, cizí budou muset platit," řekl starosta.

Čip v podobě přívěsku na klíče lidé ve sběrném dvoře přiloží ke čtečce, ta zkontroluje jejich údaje a zapíše, kolik odpadu majitel přivezl. Pro obyvatele budou služby sběrného dvora zdarma, přespolní a firmy budou platit.
Vybudování sběrného dvora vyšlo podle Zedníka na přibližně 24 milionu korun, 85 procent z ceny pokryly evropské dotace, zbývajících 15 procent město zaplatilo ze svého rozpočtu. Vedení města počítá s tím, že sběrný dvůr do budoucna přinese úspory, a to zejména díky čipovému systému.

Do sběrného dvora lidé mohou zdarma odevzdat všechen běžný odpad z domácností, pneumatiky, kovy, zeminu, elektrospotřebiče i nebezpečné odpady, jako jsou oleje, akumulátory a baterie, pesticidy nebo léky.

Zuzana Doušová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí