zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SMOG zabíjí! Omezte jízdy klasickými auty, přejděte na MHD a elekromobily.

18.11.2011
Ovzduší
Urbánní ekologie
Zdraví
SMOG zabíjí! Omezte jízdy klasickými auty, přejděte na MHD a elekromobily.

Ve světle smogové kalamity na v Praze, Brně, Kladně, Ostravsku a Ústecku vypadá náledující zpráva britského deníku Independent ještě naléhavěji. List informuje, že podle studie financované zkracuje ve velkoměstech život tamních občanů až o dva roky.


osobní auta výfuk emise

Omezení znečištění ovzduší v evropských velkoměstech by podle studie mohlo zachránit minimálně 19 000 životů ročně a přidat dva roky k průměrné délce života, které se obyvatelé těchto dožívají.

Zároveň by ušetřila 31,5 mld. euro v nákladech na zdravotnictví a absencích z práce. Studie trvala celkem tři roky a vědci v ní zkoumali 25 měst ve 12 státech zahrnující celkem 39 milionů obyvatel.

Ze sledovaných měst "uspěl" pouze , když tam bylo dlouhodobě naměřeno znečištění pouze 10 mikrogramů jemných prachových částic na m3, což je hodnota doporučená Mezinárodní zdravotnickou organizací (WHO). Na druhém konci žebříčku se umístila města jako Bukurešť s 38,2 mg, Budapešť s 33,7 mg a Barcelona s 27 mg.

Mezi nimi pak Řím s 21,4 mg, s 16,4 mg a s velmi dobrou hodnotou 13,1 mg. Tam je jasně vidět jak moc pomáhá omezení vjezdu aut do centra měst, podpora alternativních druhů pohonů vozidel, podpora MHD vč. jejího přechodu na modernější paliva, pravidelný úklid a podpora cyklostezek a obyčejné chůze.

Zpráva je zajímavá v kontextu současné havárie jaderné elektrárny Fukušima po tsunami a . v článku "Hysterie stranou. Energie z jádra zabíjí méně lidí než uhlí a ropa" upozorňují, že podle odhadů OECD jen za rok 2000 zemřelo na následky způsobeného klasickými zdroji energie (uhlí, ropa, plyn) až 300 tisíc lidí.

Spousta lidských životů by ušetřilo omezení jízdy autem v těchto dnech, přechod občanů na dopravu MHD a elektromobily. Jízda na kole je riskantní, ve smogové mlze může být cyklista snadno přehlédnut.

ZDROJ: Hybrid.cz, Independent.co.uk, Enviweb
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí