zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koncentraci smogu sníží vytápění biomasou

18.11.2011
Vytápění, zateplení
Koncentraci smogu sníží vytápění biomasou

Za současné smogové situace prakticky ve všech českých a moravských krajích, považuje CZ Biom za nutné upozornit na nevyužívané možností snižování emisí a zlepšování kvality ovzduší. Jednou z nejdostupnějších a nejpraktičtějších odpovědí představují šetrné formy vytápění využívající biomasu.

Nejen v době inverzí může zmírnit koncentraci nebezpečných látek vyšší využití obnovitelných zdrojů. Jde především o čisté zdroje tepla pro vytápění domácností - například moderní automatické kotle na pelety, tepelná čerpadla, kvalitní krb či kamna. Významný rozdíl je také v tom, zda občané spalují čisté proschlé dřevo v moderních kamnech nebo uhlí čí dokonce odpadky v neudržovaných rezavých kotlích.

Šetrné technologie však nejsou pouze doménou domácností. Desítka obcí v ČR začala využívat k vytápění i odpadní teplo, které vzniká při provozu bioplynové stanici obvykle umístěné v zemědělském podniku. V řadě míst se navíc zbavili uhelných kotelen a přešli na vytápění biomasou. Od častého smogu si tak oddechla například obec Žlutice nebo město Třebíč, které využívají k zásobování teplem dřevní štěpku a slámu.

"Aby nás smog v budoucnu tolik netrápil, považujeme za důležité obnovit efektivní formy podpory úsporných opatření a instalování čistých zdrojů energie. To by pomohlo nejen ovzduší, ale také by to představovalo injekci pro českou ekonomiku i trh práce." apeluje na změnu Jan Habart z CZ Biomu.

Připojuje se tak ke stanovisku ekonoma Miroslava Zámečníka, který ve víkendovém rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil výhodnost podpůrných programů jako byla "Zelená úsporám", a to i v době škrtů. Podle člena NERVu byl tento program úspěšný, skončil kvůli potížím administrativního charakteru. Šlo by ho navíc rozprostřít po celé republice a diferencovat podle regionů, kde je vhodné zaměstnat lidi.

Podporou vytápění z biomasy tak lze vyřešit několik problémů trápících české občany zároveň.

Bližší informace:
Ing. Jan Habart, Ph.D.
předseda CZ Biom
Mobil: 603 273 672

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí