zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalování ostravských kalů odpůrce zatím moc nepřesvědčilo

23.11.2011
Odpady
Ovzduší
Sanace, staré zátěže
Spalování ostravských kalů odpůrce zatím moc nepřesvědčilo

Cementárna Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku začala zkusmo pálit ropné kaly z Ostravska. Nechá si při tom měřit emise a doufá v to, že tím změní nesouhlas velké části veřejnosti. Výsledky ale budou až zhruba za měsíc, a tak odpůrci zatím váhají. Navíc se pozastavují i nad novým zjištěním z dnešní prohlídky provozu - kaly, plasty a guma tvoří 65 procent paliva, které se v cementárně spálí.

Ke komínu cementárny dnes připojili své přístroje odborníci z pražské firmy, která má na měření emisí akreditaci, a ujišťovali, že měření provedou podle svého nejlepšího svědomí. "Tuhle práci dělám od roku 1972 a mám nějakou sebeúctu, navíc kdybychom nedej bože zkreslili výsledky, byla by to profesní sebevražda pro nás pro všechny," řekl ČTK technik z měřicí firmy. Ani tím ale odpůrce nepřesvědčil.

"Dodržovat normy mohou, ale to, jak jsou nastavené, to zaráží i hodně odborníků," řekl ČTK sochař Libor Pisklák, který v nedalekých Litoměřicích organizuje protestní akce i petici, na níž se sešlo už kolem 10.000 podpisů. Odborníci na životní prostředí z okolních samospráv zase vyjadřovali pochybnosti, zda lze vůbec objektivně změřit množství vypouštěného jemného prachu.

"Tím integrovaným povolením otevřel kraj Pandořinu skřínku, která umožňuje pálit kdeco. A už se tu připravuje pálení podobného materiálu z Německa," tvrdí Pisklák.

Skupinka zhruba 20 členů monitorovacího týmu si dnes prošla provoz, v němž se emise měří. Viděla i halu, kde se míchají sekundární paliva, mezi nimiž byla i hromada kalů z Ostravska, podobná hmota z okolí litvínovské rafinerie nebo drcená guma a plasty. "V našem palivovém mixu tato paliva mají podíl zhruba 65 procent, zatímco uhlí jen 35," řekl provázející zaměstnanec z cementárny. Odpůrce tím ale spíš nepříjemně překvapil.

Pokud se při zkoušce neprokáže překročení limitů, bude cementárna pálit kaly příštích šest let. Má jich velkou zásobu, celých 110.000 tun, které byly vytěženy z takzvaných ostravských lagun pod někdejší chemičkou Ostramo.

Zainteresované firmy a některé státní instituce vysvětlují záměr tím, že čížkovická cementárna je pro likvidaci podobných odpadů nejvhodnějším zařízením v Česku. Výhodné je to i pro firmu; kaly mají výhřevnost odpovídající zhruba 60 procentům hnědého uhlí, ale stojí ještě mnohem méně. "Využitím kalů ušetříme několik milionů ročně," řekl ČTK před časem ředitel firmy Ivan Mareš.

Jan Beránek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí