zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna v Rybitví možná bude, NSS zrušil část územního plánu

25.11.2011
Odpady
Spalovna v Rybitví možná bude, NSS zrušil část územního plánu

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes otevřel cestu k přestavbě a zprovoznění spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví na Pardubicku. Soudci zrušili v územním plánu obce pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. Kontroverzní spalovnu prosazuje firma AVE CZ odpadové hospodářství, vedení Rybitví s projektem nesouhlasí. Dnešní rozhodnutí NSS automaticky neznamená, že spalovna v Rybitví skutečně bude. AVE CZ potřebuje řadu dalších povolení a rozhodnutí.

Podle soudce Jaroslava Hubáčka Nejvyšší správní soud chápe obavy obce z další ekologické zátěže. Cesta, kterou vedení Rybitví zvolilo, však podle NSS nebyla vhodná. Územní plán byl nepřezkoumatelný a nedostatečně odůvodněný. "Nejvyšší správní soud samozřejmě tímto neříká, jestli spalovna nakonec bude, nebo nebude," uvedl Hubáček.

Starosta Rybitví Radim Voltr (Nestraníci) je rozhodnutím soudu zklamaný. Obec se bojí zhoršení životního prostředí, nárůstu exhalací a zvýšeného dopravního provozu při transportu nebezpečného odpadu. "Nejsme dostatečně obeznámeni s tím, co se tam vlastně bude spalovat, jaké exhaláty z toho půjdou ven," řekl ČTK Voltr.

Pro společnost AVE CZ znamená zrušení části územního plánu odstranění hlavní překážky projektu. "Teď budeme muset požádat o územní rozhodnutí pro tu modernizaci, protože se jedná o změnu existující stavby. Toto rozhodnutí by nemohlo být vydáno, kdyby to územní plán zakazoval," řekla advokátka AVE CZ Lucie Matějková. Současně prý společnost opět požádá o takzvané integrované povolení, které řeší otázky dopadu na životní prostředí.

Spalovna v Rybitví je v současnosti mimo provoz. Územní plán stanovoval, že v jejím areálu nelze v budoucnu žádným způsobem nakládat s odpady. AVE CZ to považovala za diskriminační zásah do práv majitele nemovitostí. Firma areál koupila jako spalovnu. Chtěla ji rozšířit, modernizovat a dále provozovat. Jiné využití by si vyžádalo velké investice.

Podle Matějkové se představitelé Rybitví chtěli zavděčit veřejnému mínění před komunálními volbami. Proto se prý postavili proti spalovně odpadů. Zástupci obce však svůj územní plán při třech jednáních u Nejvyššího správního soudu hájili. Chtějí prý dosáhnout zlepšení životních podmínek v obci, už tak silně zasažené chemickým průmyslem. "Obec měla racionální důvody, proč omezila tento typ činnosti," zdůraznil advokát Rybitví Vítězslav Dohnal. Asi 60 procent území obce je zasaženo chemickým průmyslem, celkově patří Rybitví k místům s největší ekologickou zátěží v ČR.

Spalovnu v Rybitví od roku 1995 provozovala společnost Synthesia, o devět let později však skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity. Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ. Firma AVE CZ plánuje modernizaci za několik set milionů korun. Podle jedné z variant rekonstrukce by se spalovna stala dokonce největším zařízením svého druhu v ČR.

Odborníci často upozorňují na zdravotní rizika takového provozu. Zpravidla se spalovny nebezpečného odpadu v zahraničí stavějí mnohem dál od bytové zástavby. Proti plánu spalovny se v minulosti postavilo téměř 50.000 lidí.

Rozpor s územním plánem byl hlavní příčinou toho, že firma zatím nezískala potřebná povolení ke stavbě spalovny. Žádosti AVE CZ o integrované stavební povolení zamítl Pardubický kraj i ministerstvo životního prostředí.

Pardubický magistrát, který dění okolo spalovny sleduje společně s Pardubickým krajem, věří, že se stavbu podaří dále blokovat. "Územní plán není jediná překážka, která bránila realizaci. Spalovna by v tomto regionu za žádných okolností neměla vzniknout," řekl ČTK náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci), do jehož gesce spadá životní prostředí. Krajského radního pro životní prostředí Václava Kroutila (ČSSD), který proti záměru dlouhodobě aktivně vystupoval, se ČTK nepodařilo kontaktovat.

Jan Tomandl

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
10. 2020
23.10.2020 - Veletrh, výstava
555-666-0606
23
10. 2020
23.10.2020 - Veletrh, výstava
555-666-0606
23
10. 2020
23.10.2020 - Veletrh, výstava
555-666-0606
23
10. 2020
23.10.2020 - Veletrh, výstava
555-666-0606
23
10. 2020
23.10.2020 - Veletrh, výstava
555-666-0606
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí