zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smogu v Česku ubylo, lépe se dýchá už i na severu Moravy

25.11.2011
Ovzduší
Smogu v Česku ubylo, lépe se dýchá už i na severu Moravy

Smogu v Česku ubylo, lépe se dýchá už i na severu Moravy. Na Třinecku byl po dvou dnech zrušen signál upozornění na výskyt smogu, koncentrace polétavého prachu v ovzduší zde klesly pod povolený limit. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Třinecko bylo v Česku poslední oblastí, kde signál upozornění dosud platil.

Signál upozornění na vznik smogové situace na Třinecku platil od středečního časného rána, už ve čtvrtek se zde ale rozptylové podmínky zlepšily. Podobně se zlepšilo ovzduší v Ústeckém kraji, kde ČHMÚ zrušil signál upozornění na vznik smogu ve čtvrtek večer.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi i celé Evropě. Rozptylové podmínky bývají nejhorší na podzim a hlavně v zimě. Vdechování zvýšeného množství znečišťujících látek nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často ho zhorší, především u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob. Organismus je méně odolný a lidé snadněji mohou onemocnět virovou či bakteriální infekcí. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným místům.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí