zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francouzský soud zrušil zákaz geneticky upravené kukuřice

30.11.2011
GMO
Francouzský soud zrušil zákaz geneticky upravené kukuřice

Francouzská státní rada, která je nejvyšším soudem v zemi, včera anulovala jako neodůvodněný vládní zákaz pěstování a používání geneticky modifikované (GM) kukuřice. Soud se ve svém rozhodnutí odvolal na zářijový výnos Evropského soudního dvora, podle něhož založila Francie své moratorium na pěstování této plodiny na chybné legislativě.

"Vzhledem k důsledkům rozhodnutí Evropského soudního dvora státní rada shledala, že ministerstvo zemědělství nemůže odůvodnit svou pravomoc k vydání tohoto výnosu, protože nepodalo důkaz o existenci zvláště vysokého rizika pro zdraví a životní prostředí," uvedl soud podle agentury Reuters.

Francie po protestech místních aktivistů zakázala pěstování GM kukuřice v roce 2008 kvůli údajným "rizikům pro životní prostředí", třebaže zpráva výboru žádné takové nebezpečí nespecifikovala. Evropský soud v Paříži v září připomněl, že pokud členský stát nedovede prokázat potenciálně vážné riziko určité plodiny na zdraví nebo životní prostředí, musí se takovýto čistě politický krok odehrát na úrovni Evropské unie.

V září v reakci na rozhodnutí evropského soudu dala Paříž najevo, že moratorium na geneticky obohacenou kukuřici nadále platí. Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire po včerejším verdiktu soudu uvedl, že "bude zkoumat všechny způsoby, jak zákaz zachovat". Zákaz pěstování se týkal kukuřice MON810, kterou vyvinula americká firma Monsanto a která odolává larvám zavíječe.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí