zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace ropných lagun v Ostravě se prodlouží minimálně o rok

30.11.2011
Sanace, staré zátěže
Likvidace ropných lagun v Ostravě se prodlouží minimálně o rok

Odtěžování ropných kalů z ostravských lagun po bývalé chemičce Ostramo se prodlouží a bude trvat minimálně ještě do konce příštího roku. Společnost Geosan Group, která je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo, zřejmě požádá o posunutí termínu. Dodatečný průzkum totiž ukázal, že v nyní odtěžované laguně číslo tři je zhruba o 70.000 tun kalů více než se původně předpokládalo. Novinářům to dnes řekl ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Josef Havelka.

Právě Havelku si dnes na své jednání pozvali ostravští radní, kteří chtějí vědět, jak budou práce na problematických lagunách dále pokračovat. Náměstek primátora Dalibor Madej (ODS) novinářům řekl, že důvěra města ve státní zakázku je nulová. "Důvěra města v řízení této zakázky je neustále na bodu mrazu," uvedl Madej. Dodal, že i z dopisu, které město dostalo od premiéra Petra Nečase (ODS) vyplývá, že se termín likvidace lagun posune. Město to považuje za nepřijatelné. "Nastalo to už jednou za premiéra (Jana) Fischera, kdy se prodloužila zakázka o rok, teď to v podstatě nastane znovu," uvedl Madej.

Dodal, že radní se dnes navíc dohodli, že město bude žádat po vládě přítomnost zástupce města na jakémkoliv dalším jednání o likvidaci lagun. Město chce znovu otevřít také téma kompenzací pro obyvatele. Po společnosti Geosan Group chce minimálně žádat příspěvek do svého Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším. Financují se z něj ozdravné pobyty a letos už je fond zcela vyčerpán.

Podle Havelky sice společnost zatím žádost o prodloužení termínu sanace lagun nepodala, nicméně tato záležitost se bude řešit na kontrolním dnu příští čtvrtek. "Bude se řešit, jakým způsobem se vytěží v průběhu příštího roku 70.000 tun, o kterých nikdo nevěděl," uvedl Havelka.

Dodal, že do konce příštího roku by se měla laguna dotěžit. Podle Havelky se však jedná pouze o dílčí termín, protože konečná likvidace lagun potrvá déle. Paralelně se totiž začne pracovat na sanaci podložních zemin, které musí být vyčištěny od ropných produktů. "Můžeme udělit firmě pokutu 250 milionů korun v okamžiku, kdy nesplní dílčí termín," uvedl Havelka. Podle něj k tomu v současnosti není důvod, protože podle původní smlouvy mělo být z lagun do konce letošního roku vytěženo asi 200.000 tun ropných kalů, což by mělo být hotovo 18. prosince.

Vyřízení samotného posunutí termínu kvůli dodatečným 70.000 tunám kalů bude trvat minimálně dva až tři měsíce, odtěžování se tak na konci roku na čas zastaví. "Bude se muset schválit i úložné místo přímo na laguně tak, aby se vyrobený výrobek dal chvíli skladovat," dodal Havelka. Uvedl, že o prodloužení povolení na už nyní fungující skladovací prostory o další rok bude muset rozhodnout kraj. O kolik se státní zakázka případně prodraží, zatím Havelka nedokázal říct.

Společnost Geosan Group se minulý týden dostala do exekučního řízení kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom, která se na likvidaci lagun až do letošního jara podílela. "Tato záležitost na vývoj práce na lagunách nemá žádný vliv," uvedl Havelka.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku, denně se z nich na skládku v Litvínově jako palivo odváží 1320 tun produktu. Následně má být spáleno v cementárně v Čížkovicích. Toto řešení v srpnu Ústecký kraj zásadně odmítl, později ale firma splnila všechny podmínky. Proti spalování však protestují obyvatelé i ekologické organizace. Likvidci lagun však provázejí problémy i v Ostravě. Lidé si stěžovali na hluk i zápach. Během prací totiž byly několikrát překročeny povolené hodnoty nebezpečného oxidu siřičitého.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí