zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeská města nepočítají s většími příjmy z poplatků za odpad

06.12.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Středočeská města nepočítají s většími příjmy z poplatků za odpad

Většina středočeských měst nepočítá s tím, že si v příštím roce polepší zvýšením poplatků za odpad. Jejich současná výše už zpravidla dosáhla maxima 500 korun na obyvatele a rok. Něco jiného by bylo, pokud by parlament schválil novelu poplatkového zákona, která by tuto hranici posunula výše. Vyplynulo to z ankety ČTK.
"Cena za svoz se nemění, a to z toho důvodu, že už nyní máme maximum," uvedla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová. Změny nechystají ani v Mladé Boleslavi nebo Kolíně. "Cena je stanovena u horní hranice a činí 498 Kč. Měnit se nebude, zůstává stejná jako v minulém období i proto, že zákon umožňuje vybírat maximálně 500 korun," podotkla mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová.

V Nymburce, kde mají z hlediska zákona ještě malou rezervu, se rozhodli poplatek plně navýšit, a to o osm korun na konečných 500 Kč. "Vyhlášku ještě musí schválit zastupitelstvo. V platnost by měla vstoupit od 1. ledna 2012," uvedla mluvčí městského úřadu Markéta Tomčíková.

V Kutné Hoře už nyní platí 500 korun, vybrané peníze pokryjí polovinu nákladů. "Zvýšení poplatku ale není navrženo, protože nebylo projednáno v Poslanecké sněmovně. Nemůžeme na to reagovat, když nebyl schválen nový zákon," podotkl místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu).

Podobně se k věci staví v Benešově. "U poplatku za svoz odpadu zatím žádná změna nemůže být, protože pro to není legislativa," poznamenal místostarosta Roman Tichovský (ODS).

V Benešově se platí za odpad 492 korun. Pokud by parlament novelu neschválil, tak by poplatek ponechali stejný, protože je tato částka dělitelná 12. Když někdo přihlásí nebo odhlásí popelnici během roku, poplatek se snáze vypočítává. Pokud by vstoupil v platnost nový zákon, město by podle Tichovského vzhledem k nákladům mohlo vybírat až 750 korun.

Poslanecká sněmovna nedávno podpořila návrh poslanců TOP 09 a Starostů na zvýšení poplatku za komunální odpad až o sto procent maximálně na 1000 korun ročně. Předkladatelé poukazují na to, že částka devět let nerostla.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle novely zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně. Autoři předlohy tvrdí, že obce na likvidaci odpadů dlouhodobě doplácejí.

Jan Kholl

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí