zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Americké námořnictvo nakoupilo ve velkém biopaliva

09.12.2011
Doprava
Americké námořnictvo nakoupilo ve velkém biopaliva

Americké námořnictvo nakoupilo rozsáhlé zásoby biopaliv, kterými hodlá příští rok během vojenského cvičení v Tichém oceánu pohánět svá plavidla a letadla. Lodě tak budou jezdit na směs klasických paliv a živočišného tuku, letadla budou spalovat směs leteckého benzinu a oleje z mořských řas, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Námořnictvo nakoupilo celkem 450.000 galonů (1,7 milionu litrů) biopaliv. Jejich využití je přitom nákladnější než u klasických paliv - biopaliva stála 26 dolarů za galon, zatímco cena nafty se nyní v USA pohybuje pod čtyřmi dolary za galon.

"Děláme to z jednoduchého důvodu - dělá to z nás lepší válečníky," prohlásil představitel námořnictva Ray Maybus. "Užívání fosilních paliv představuje velmi vážnou hrozbu pro naši národní bezpečnost a pro schopnost námořnictva chránit Ameriku a působit v zámoří," dodal.

Americká vláda už delší dobu hledá způsob, jak omezit závislost USA na zahraniční ropě. Kromě zvyšování domácí těžby uvažuje i o větším využívání biopaliv, přináší to však vyšší náklady.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí