zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neziskové projekty končí, chybí jim peníze od státu

07.12.2011
Ekologické vzdělání a výchova
Environmentální poradenství
Neziskové projekty končí, chybí jim peníze od státu

Padesát let seznamoval veřejnost se stavem čistoty českého vzduchu, nyní vážně hrozí prestižnímu vědeckému časopisu Kvalita ovzduší zánik. Děje se to díky lidem, od kterých by to ekologicky laděný časopis očekával nejméně - úředníci ministerstva životního prostředí. Celý rok se totiž nedokázali shodnout, zda vyhlásí grantový program pro neziskové organizace. Ten přitom bezproblémově fungoval téměř dvacet let.

"Běžně bylo výběrové řízení vyhlašováno v červnu. Letos stále nic," popisuje Júlia Sokolovičová ze Zeleného kruhu, který letos nejspíše také přijde o dotace. Nedokončený dokument, kterým by se vyhlašovala grantová soutěž, prý již měsíce koluje po kancelářích ministerstva, neboť vedení jej neustále vrací k přepracování. "Je to velmi nestandardní situace," dodává Sokolovičová ze Zeleného kruhu.

Ministerstvo o zrušení programu, kterým každoročně přerozdělovalo neziskovkám desítky milionů korun, zatím nemluví a úřad dále oddaluje rozhodnutí posouváním příslušných papírů: "Materiál bude projednán vedením v druhé polovině prosince," říká mluvčí úřadu Michaela Jendeková.

Neziskovky ale s penězi z programu již příliš nepočítají, neboť nepovažují za reálné, že by se projekty mohly skutečně s prvním lednem rozběhnout.

"Zkoušíme shánět peníze u komerčních zdrojů. Je smutné, že tento nejlogičtější způsob financování nefunguje," dodává Vít Masare ze sdružení propagujícího život bez aut Auto*Mat.

Problémy bude mít i projekt "Bezpečná cesta do školy" hnutí Oživení, ve kterém děti a rodiče upozorňovali na rizikové úseky po Praze. Na tomto základě pak magistrát investoval do úprav města miliony korun.

A těžké časy čekají více než šedesátku neziskovek, které z grantů doposud financovaly velkou část své činnosti. "Pokud nedostaneme peníze od ministerstva, tak myslím, že to můžeme zabalit," komentuje neslavný konec vědeckého časopisu i jiných projektů Kristýna Tonová ze sdružení Ochrana kvality ovzduší.

AUTOR: Petra Šťastná
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí