zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

TPCA: stále zřetelnější zelená stopa

09.12.2011
Firemní ekologie
TPCA: stále zřetelnější zelená stopa

Kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën, která patří k celosvětově nejšetrnějším automobilovým výrobcům, představila na dnešním setkání pro představitele samosprávy, regionu, dodavatele energií i novináře svoji environmentální politiku a výsledky v oblasti snižování vlivu na životní prostředí.

"Prezentované, neustále se zlepšující výsledky, jsou jasným signálem o úspěšném naplňování naší snahy být zelenou továrnou. Ekologické cíle jsou součástí každého článku našeho výrobního řetězce. Ochranu životního prostředí podporujeme i v regionu formou grantové politiky," upřesňuje prezident TPCA Satoši Tačihara.

TPCA se tradičně snaží o co nejefektivnější úsporu energií, tedy elektřiny, vody a plynu. V loňském roce například automobilka snížila spotřebu energií na vyrobené auto o jednu kilowatthodinu na 673 kWh. TPCA také vykazuje velmi nízké hodnoty ve spotřebě vody, kdy na výrobu jednoho vozu spotřebuje pouhých 1,17 m3 vody. Vynikajících vysledků dosahuje TPCA ve snižování objemu odpadů na jedno vyrobené auto. V roce 2010 to bylo 7,5 kg, přičemž rok před tím to bylo 7,73 kg. Továrna v přepočtu na metr čtvereční lakované plochy vyprodukuje pouze 12,9 g organických těkavých látek (VOC).

Ekologická výroba v TPCA se může opřít o řadu lokálních aktivit a motivačních opatření, které vedou zaměstnace k ohleduplnému chování k životnímu prostředí. Průběžně se sledují výsledky jednotlivých oddělení v třídění odpadů, pořádají se tématické víkendové exkurze pro rodiny zaměstnanců, populární je Den čistého ovzduší. V jeho rámci každý zaměstnanec, který přijede do zaměstnání na kole, získá triko s motivem zeleného měsíce.

Zelenou stopu automobilka nezanechává pouze svým provozem, ale také prostřednictívím grantového programu TPCA Partnerství pro Kolínsko. Právě životní prostředí je jednou z priorit programu. Letos získalo pět projektů téměř 1,4 milionu korun. Díky této podpoře je možné například realizovat výsadbu stromů v obcích Podlipanska, vytvořit naučnou stezku ve Veltrubech či revitalizovat slepá ramena řeky Cidliny.


Radek Kňava
Tiskové oddělení TPCA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí