zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda Malediv zakázala odhazovat další špínu na Ostrov odpadků

11.12.2011
Odpady
Vláda Malediv zakázala odhazovat další špínu na Ostrov odpadků

Vláda souostroví Maledivy zakázala odhazovat další odpadky z luxusních hotelů a jiných zařízení na ostrov Silafuši, který slouží výhradně jako skládka. Takzvaný Ostrov odpadků, jenž se nachází sedm kilometrů západně od maledivské metropole Malé, je totiž přeplněný a špína z něj už začala znečišťovat okolní lagunu. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC.

Maledivské úřady z tohoto důvodu zahájily naléhavou operaci, jejímž cílem je odstranit "hory smetí", které jsou na Silafuši přiváženy z celého souostroví.

Lodě, jež na ostrov odpadky dopravují, musely v poslední době čekat až sedm hodin, než se na ně dostala řada a mohly svůj náklad vyložit. Vyskytlo se tak prý již množství případů, kdy netrpělivé posádky vyklopily náklad odpadků raději do laguny.

Šéf maledivského úřadu pro ochranu životního prostředí Ibráhím Naím nicméně tvrdí, že zdržení způsobují technické problémy při vykládání odpadků, a nikoli přeplněnost Silafuši.

Uzavírka ostrova je proto pouze dočasná a potrvá jen do té doby, než bude laguna vyčištěna. Uzavřeno navíc bude pouze přístaviště pro odpadky z okolních ostrovů, oddělené molo přijímající smetí z metropole Malé bude fungovat normálně.

Ostrov odpadků ostře kontrastuje s proslulými tyrkysově modrými vodami a bělostnými plážemi, které na Maledivy každoročně přitahují tisíce turistů.

Odpadky jsou na ostrově skládkovány, spalovány a v případě části plastů a kovů recyklovány. Průmysl původního korálového ostrova, který maledivská vláda začala využívat jako skládku na počátku 90. let, je zasvěcen téměř zcela zpracování odpadů.

Ekologičtí aktivisté již dlouho upozorňují na prosakování toxinů z nebezpečných odpadů do moře a ostrov, nad nímž nepřetržitě visí smog a dým, označují kvůli přítomnosti vysoké koncentrace látek jako rtuť, olovo, azbest a kadmium za "toxickou bombu".

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí