zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MPO v r. 2012 poskytne na ekologický program Efekt 30 mil. Kč

13.12.2011
Energie
MPO v r. 2012 poskytne na ekologický program Efekt 30 mil. Kč

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poskytne v příštím roce na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů v rámci programu Efekt 30 milionů korun. Zhruba stejnou částku poskytlo MPO v letošním roce. Podpořené projekty slouží například ke snižování energetické náročnosti či poskytování energetického poradenství.

Program Efekt se snaží podporovat hlavně projekty malých a středních podnikatelů, obcí a různých sdružení. Podle MPO se vhodně doplňuje s dotačními programy Evropské unie a podporuje také vzdělávání v oblasti úspor energií.

Mezi 14 typy podporovaných aktivit jsou také například projekty malých vodních elektráren, rekonstrukce topných soustav v budovách, snižování energetické náročnosti osvětlovacích systémů či propagace úspor energie.

Uchazeči mohou dotace čerpat již předem, nikoli jen po dokončení projektů. Žádosti o dotace je možné podávat do 28. února 2012.

V dřívějších letech byl celkový rozpočet programu Efekt vyšší a ministerstvo díky němu každoročně podpořilo desítky projektů. Program se snaží MPO i přes úspory ve státním rozpočtu zachovat také proto, že Evropská unie chce do roku 2020 výrazně zvýšit využití obnovitelných zdrojů a snížit energetickou náročnost.

Směrnice Evropské komise o energetické náročnosti budov například říká, že do 31. prosince 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí