zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šetrné budovy jsou vhodné protikrizové opatření, tvrdí NERV.

14.12.2011
Ekologické stavění, bydlení
Šetrné budovy jsou vhodné protikrizové opatření, tvrdí NERV.

To ale nestačí. Jejich výstavbu musí podpořit stát....

Iniciativa Šance pro budovy přivítala včera zveřejněné návrhy NERVu na opatření, která by měla vyvést Českou republiku z ekonomické krize. Mezi nimi se objevuje také podpora energeticky úsporných budov.

"NERV správně identifikoval úsporné budovy jako výborné protikrizové opatření. Nyní by však měl stát vlastníkům pomoci překonat největší bariéru, kterou jsou počáteční investiční náklady," říká koordinátor Šance po budovy Petr Holub a dodává: "Výnosy z aukcí emisních povolenek v kombinaci s evropskými fondy jsou jedinečnou příležitostí pro nastartování podpory úsporných budov."

Jak již dříve pro Šanci pro budovy spočetl Miroslav Zámečník, člen NERVu, úsporné budovy mohou během pětadvaceti let přinést společnosti zpět 223 miliard korun. Pokud však reálná cena energie poroste rychleji, než o 3% ročně, ekonomické přínosy se násobí. Investice do úsporných budov dále stimulují vznik nových pracovních míst, zvýší kvalitu bydlení a pomohou zajistit energetickou bezpečnost státu.

Přes ekonomickou výhodnost zůstávají největší bariérou pro výstavbu a renovace energeticky úsporných budov počáteční investiční náklady. Šance pro budovy proto prosazuje finanční nástroje, které toto usnadní. Chytrá sada nástrojů by měla preferovat takovou podporu, která má největší "pákový efekt": Na korunu veřejné podpory se nabalí co největší množství soukromého kapitálu. Podle zkušeností z Německa či Velké Británie může tento poměr být 1:4 a vyšší. Může jít například o nízkoúročené půjčky z revolvingového fondu nebo slevy na dani z příjmů vlastníků, kteří novou budovu postaví ve vysokém energetickém standardu nebo provedou energeticky důkladnou renovaci stávající budovy.

Pro financování tohoto programu se přitom nabízí unikátní příležitost: Výnosy z aukcí emisních povolenek, které stát bude mezi lety 2013 a 2020 prodávat znečišťovatelům. Doplňkovým financováním mohou být evropské fondy. Dokument NERVu tedy přichází právě vhod, politici by podle něj měli jednat a podpořit výstavbu úsporných budov.

Včera zveřejněné návrhy NERVu najdete zde: czgbc.org

O iniciativě Šance pro budovy
Šance pro budovy je společnou iniciativou dvou významných odborných a profesních asociací z oboru úsporné výstavby budov. V roce 2010 ji založily Česká rada pro šetrné budovy (www.czgbc.org) a Centrum pasivního domu (www.pasivnidomy.cz), které zastupují přes 140 významných firem z celého hodnotového řetězce výstavby a renovací budov.

Více informací lze získat na www.sanceprobudovy.cz
Kontakt: Mgr. Petr Holub, koordinátor iniciativy
tel.: 604177711, email: petr.holub@sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí