zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aukce práv na těžbu ropy v Mexickém zálivu vynesla 338 mil. USD

15.12.2011
Geologie
Aukce práv na těžbu ropy v Mexickém zálivu vynesla 338 mil. USD

Státní aukce práv na těžbu ropy v pobřežních vodách Mexického zálivu vynesla 337,7 milionů USD (6,7 miliardy Kč). Aukce byla první od ropného neštěstí v roce 2010.

Aukce se zúčastnilo 20 společností, které předložily celkem 241 nabídek v celkové hodnotě 712,7 milionu USD. Zájemci se soustředili hlavně na naleziště ropy, o naleziště plynu kvůli jeho relativně nízkým cenám příliš velký zájem nebyl.

Celková částka byla mnohem vyšší než při posledním prodeji v roce 2009. Ten vynesl jen 115 milionů USD.
Největší počet vysokých nabídek předložila firma ConocoPhillips, celkem za 157,5 milionu USD. Následoval Exxon Mobil s částkou 63,3 milionu USD. Aktivní byla i britská firma BP, která předložila vítězné nabídky za 27,5 milionu USD.

V závislosti na hloubce je pronájem na pět až deset let a pokud se těžba v nalezišti nerozvine, vrací se vládě. Federální vláda také získá z celé produkce licenční poplatky ve výši 18,75 procenta.

Několik ekologických skupin podalo v úterý žalobu kvůli zpochybnění studií o vlivu těžby na životní prostředí. Tento krok by mohl případně ještě prodej zvrátit.

Ministerstvo vnitra uskutečnilo aukci práv na těžbu v Mexickém zálivu poprvé od loňského výbuchu těžební plošiny provozované společností BP, která se stala největší ropnou havárií v dějinách. Ropa z poškozeného vrtu unikala do moře tři měsíce.

BP je největším těžařem ropy v Mexickém zálivu, na celkové těžbě ropy a zemního plynu v oblasti má asi čtvrtinový podíl. Oblast Mexického zálivu má pak na těžbě ropy v USA zhruba třetinový podíl, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí