zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila peníze pro obce za průzkum jaderného úložiště

15.12.2011
Odpady
Atomová energie
Urbánní ekologie
Vláda schválila peníze pro obce za průzkum jaderného úložiště

Některé obce budou moci od příštího roku získat až čtyři miliony korun ročně jako kompenzaci za to, že se na jejich území bude zkoumat vhodnost vybudování úložiště radioaktivních odpadů. Vyplývá to z nařízení o stanovení plateb od původců jaderných odpadů a výše příspěvků obcím, které dnes podle informací ČTK schválila vláda. Nařízení navazuje na atomový zákonů

Průzkumné práce se mají uskutečnit ve čtyřech ze šesti zvažovaných lokalit, jimiž podle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jsou Březový potok a Čertovka v Plzeňském kraji, Čihadlo a Magdaléna v Jihočeském kraji a Horka a Hrádek na Vysočině. Příspěvek se týká zhruba 24 vytypovaných obcí.

V každé lokalitě mají průzkumné práce trvat maximálně dva roky, měly by skončit v letech 2015 až 2016. Peníze budou poskytovány od okamžiku schválení příslušného průzkumného území. Zahájení průzkumu ale bude záležet na souhlasu příslušných obcí.

Příspěvky budou vypláceny z jaderného účtu, na kterém se nahromadily finanční prostředky kolem 16 miliard korun. Nezatíží tak státní rozpočet. Příspěvek se bude pohybovat v rozsahu zhruba osm až 13 milionů korun ročně pro danou lokalitu.

Česko v současnosti vyhořelé jaderné palivo skladuje v meziskladech. Dva jsou na Vysočině v Jaderné elektrárně Dukovany, další je v Temelíně. Vhodné místo pro úložiště jaderného odpadu stát vybírá od roku 1993. Do roku 2025 chce stanovit konečnou variantu. O pět let později se má začít stavět. Úložiště má spustit provoz zhruba v roce 2065.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí