zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chilští muži mají chodit bez kravat, aby se ušetřila energie

17.12.2011
Energie
Chilští muži mají chodit bez kravat, aby se ušetřila energie

Chilské úřady vyzvaly muže, aby během nadcházejících letních měsíců nechodili do práce v kravatě. Od tohoto opatření si slibují, že povede k menšímu využívání klimatizace a tím i nižší spotřebě elektřiny. Na svých stránkách to napsala BBC.

Meteorologové pro nejteplejší měsíce roku v Chile - leden až březen - očekávají teploty přes 30 stupňů. Ministerstvo energetiky věří, že když muži v kancelářích sundají kravaty, nebude jim tak horko, a místnosti se proto nebudou muset tolik klimatizovat.

Zvýšením teploty v místnosti o jeden až tři stupně, by se podle ministerstva snížily energetické náklady o asi tři procenta. V celé zemi by se tak prý dalo během léta ušetřit přibližně deset milionů dolarů (198 milionů korun).

Podle chilského ministra energetiky Rodriga Alvareze, který k šetření vyzval také domácnosti, se již podobné opatření s úspěchem uplatnilo v Japonsku a ve Španělsku.

K úsporám energie vyzval nedávno také jihokorejský prezident I Mjong-bak. Ten se v listopadu nechal slyšet, že svou kancelář nebude v zimě tolik vytápět, a aby mu nebylo chladno, vezme si teplejší spodní prádlo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí