zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické osvětlení snižuje provozní náklady ve skladových halách

23.12.2011
Osvětlení
Ekologické osvětlení snižuje provozní náklady ve skladových halách

Problematika životního prostředí je klíčovým faktorem v podnikání v oblasti logistických nemovitostí...

Uspokojit všechny environmentální cíle a požadavky lze prostřednictvím spolupráce s pokrokovým developerem skladových prostor, který nabízí vhodné řešení přínosné jak pro samotného developera, tak pro jeho nájemníky i životní prostředí.

Evropský developer a správce skladových prostor, společnost PointPark Properties (P3), zahrnula do svých ekologických řešení instalaci úsporných ekologických osvětlení. p31.jpgPrvním nájemcem, který je využívá, je společnost HOPI, většinový nájemník v parku PointPark Prague D1. "Společnost HOPI si objednala tento efektivní systém osvětlení jako součást balíčku prodloužení nájemní smlouvy," říká Tomáš Kubín, P3 Head of Construction. "Naší velkou výhodou je, že můžeme tato energeticky efektivní řešení nabízet bez ohledu na technický stav budovy," dodává Tomáš Kubín.

Hlavním cílem projektu výměny osvětlení v logistických parcích bylo zvýšení energetické efektivnosti provozu nájemce daných prostor, snížení nákladů na elektrickou energii, snížení servisních nákladů na osvětlovací soustavu a prodloužení servisního intervalu této soustavy.

Celý projekt připravila společnost doublepower!!, která vyměnila původní 400W výbojková svítidla za 270W svítidla anglického výrobce Somar International-Eluma EN. Ta v určených prostorech využívají programovatelných senzorů reagující na pohyb. "Každé svítidlo má v rámci systému svou jedinečnou adresu a je možné jej dále bezdrátově regulovat, což umožňuje značnou flexibilitu provozu skladu. Nově osazovaná svítidla jsou navíc prachotěsná a jsou uzpůsobena pro použití v prostorech s potravinářskou výrobou. Svítidla také umožňují okamžitý start a jejich naprogramování lze pohodlně změnit pomocí bezdrátového ovládání. Systém je možné doplnit o senzory denního osvětlení, které reagují na příspěvek přirozeného světla a dále tak zvyšují ekonomický přínos instalace," vysvětluje Tomáš Kubín.

Nejvýznamnějšími parametry této výměny bylo snížení náročnosti provozu na produkci CO2 o 353 961 kg ročně, což znamená snížení celkových provozních nákladů a spotřeby osvětlovací soustavy o 66 procent při denní šestnáctihodinové provozní době soustavy osvětlení.

Hlavní parametry Před instalací Po instalaci
Maximální příkon osvětlovací soustavy 251,10 kW 148,63 kW
Průměrný momentální příkon soustavy 251,10 kW 85,56 kW
Počet kusů svítidel 558 ks 400W výbojek 718 ks 270W Eluma Modular
Spotřeba elektrické energie 1 253 491 kWh 430 325 kWh


Výměna osvětlovací soustavy přináší významné úspory a aplikované řešení je využitelné ve všech běžných logistických provozech. Kromě okamžité energetické úspory, díky výraznému snížení příkonu osvětlovací soustavy, je charakter těchto provozů mimořádně vhodný pro řízení osvětlení inteligentním způsobem - svítit lze skutečně pouze tam, kde se pohybují zaměstnanci a pouze v době, kdy v provozu není dostatek přirozeného denního světla. Vedle skladovacích a logistických provozů je dané řešení vhodné také pro průmyslové a výrobní závody.

Realizace celého projektu v hale PointPark Prague D1 proběhla bez jakéhokoliv negativního vlivu či zvláštních požadavků na nájemníkovy aktivity.

"Veškerá instalace, demontáž stávajících svítidel, jejich ekologická likvidace a montáž nových svítidel společně s jejich programováním proběhla za běžného provozu skladového areálu. Žádný zásah nenarušil nájemníkovy běžné pracovní procesy. Nic nebrání tomu, aby úsporné osvětlení bylo součástí každého prvotřídního skladovacího prostoru,

" říká na závěr Tomáš Kubín.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí