zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci schválili zákon, který umožní vtlačování CO2 pod zem

19.12.2011
Klimatické změny
Poslanci schválili zákon, který umožní vtlačování CO2 pod zem

Vtlačování oxidu uhličitého do podzemních úložišť v tuzemsku upraví nový zákon, který dnes zrychleně už v prvním čtení schválili poslanci. Obcím by mohl zákon přinést nový zdroj peněz. Pokud totiž bude vtlačovací zařízení na jejich území, budou dostávat celý poplatek za ukládání CO2. Pro jednotlivou obec by to mohlo znamenat výnos až stovky tisíc korun ročně. Předloha míří do Senátu

Vtlačování CO2 do podzemí a jeho trvalé uchovávání v podzemních prostorách je jedním z nástrojů v boji proti změnám klimatu. Pomocí nových technologií se oxid uhličitý zachytává z průmyslových zařízeních a poté se vtlačí do úložiště vybudovaného ve vhodné podzemní horninové struktuře.

Platit se bude jedna koruna za tunu uloženého CO2. Tato cena je podle vlády stanovena tak, aby technologii podzemního ukládání nadměrně neprodražovala, ale aby obce zároveň mohly takový poplatek považovat za významný přínos. Odborná studie ministerstva životního prostředí upřesnila, že na území ČR je k dispozici celková kapacita pro uložení 700 milionů tun CO2.

Vláda očekává, že počet žádostí o povolení provozu úložiště bude velmi nízký, a to jedna až dvě žádosti za rok. "V této souvislosti však nelze vyloučit určité konjunkturální tendence některých subjektů v období krátce po nabytí účinnosti zákona," upozorňuje vláda v předkládací zprávě. Báňský úřad ale bude moci vydávat povolení s platností až od roku 2017.

Zájemci o provozování úložišť budou muset prokazovat, že mají k dispozici dostatek peněz na to, aby pokryli rizika během jejich provozu i po jeho ukončení. Budou muset také prokazovat, že mají finanční rezervu na náklady spojené s uzavřením úložiště.

Při posuzování žádosti o povolení úložiště bude nutné získat informace například o zemětřesné činnosti v dané lokalitě nebo propustnosti prostředí. Zájemce bude muset také zjišťovat přítomnost a stav přírodních a umělých cest, včetně studní a vrtů, nebo zda plánované úložiště nezasahuje na území cizího státu. Zákon však zakáže ukládat oxid uhličitý do míst, kde jsou významné zásoby kvalitní podzemní vody určené pro zásobování pitnou vodou.

Navrhovaný zákon zavádí do českého práva ustanovení příslušných evropských směrnic. Lhůta pro převzetí už uplynula letos v červnu, a Brusel už proto zahájil s ČR příslušné řízení. Pokud by stát směrnice nepřevzal, hrozila by mu pokuta v řádu desítek milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí