zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čínské aerolinie chtějí bojkotovat plán EU na emisní povolenky

18.12.2011
Doprava
Klimatické změny
Čínské aerolinie chtějí bojkotovat plán EU na emisní povolenky

Čínské letecké společnosti mají doporučení bojkotovat plán Evropské unie, která chce od ledna nutit světové aerolinie létající do Evropy k nákupům emisních povolenek. Všechny čínské přepravce k tomu vyzval generální tajemník Čínského sdružení letecké přepravy (CATA) Wej Čen-čung, sdělila dnes oficiální tisková agentura China News Service.

Šéf asociace také aerolinie požádal, aby činitelům EU nepředkládaly plány monitorování emisí oxidu uhličitého, ani s nimi nevstupovaly do bilaterálních jednání o preferenčním zacházení. Wej uvedl, že čínská vláda by měla uvažovat o odvetných opatřeních, pokud EU bude i přes "globální odpor" na svém jednostranném plánu trvat.

Evropská komise v březnu rozhodla, že všechny letecké společnosti světa, které létají na území členských zemí EU, budou od 1. ledna zahrnuty do obchodování s emisními povolenkami. Nemají přitom platit povolenky jen za emise oxidu uhličitého v době letů nad EU, ale za celou trasu letu, což výrazně poškodí provozovatele dálkových letů.

Proti plánu EU se již důrazně postavily Spojené státy, které plánují zakázat americkým přepravcům účast na systému zákonem. Kontroverzní krok Bruselu ostře kritizují světové organizace cestovního ruchu, odbory a řada zemí světa. EU ale stále trvá na svém a podle bruselských činitelů prý měla na svůj jednostranný krok právo poté, co zkrachovala jednání o omezení emisí z letecké dopravy.

CATA uvedla, že evropské schéma bude stát čínské letecké společnosti jen v prvním roce platnosti 800 milionů jüanů (2,4 miliardy Kč). Do roku 2020 by se jejich roční náklady měly ztrojnásobit. Evropští činitelé tvrdí, že náklady pro globální aerolinie nebudou vysoké, protože v prvním roce bude 85 procent povolenek udělováno zdarma, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí