zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chystáte se vysadit stromy, obnovit prostranství a upevnit sousedské vztahy? Žádejte o grant

18.12.2011
Urbánní ekologie
Chystáte se vysadit stromy, obnovit prostranství a upevnit sousedské vztahy? Žádejte o grant

O tom, že sázení stromů a vytváření zelených veřejných prostranství může upevnit sousedské i jiné vztahy, se každým rokem přesvědčují desítky škol, obcí, sdružení a spolků, které podpoří Nadace Partnerství svými příspěvky. Šanci zanechat za sebou společný výsledek v podobě vysázené ovocné aleje nebo upraveného dětského hřiště budou mít lidé také v příštím roce. Už teď mohou žádat o nadační příspěvek Malý grant a Místo pod stromy.
Například jihočeská vesnička Hubov patřící k obci Nadějkov díky sázení stromů znovu ožila. Počet zdejších obyvatel v minulých letech vzrostl, přibyly zejména mladé rodiny s dětmi. S narůstajícím množstvím lidí stoupla také chuť zlepšit a zpříjemnit vzhled osady a jejího neupraveného okolí, a proto se místní okrašlovací spolek rozhodl vtáhnout obyvatele do výsadby jabloňové aleje kolem silnice. Nadace Partnerství poskytla spolku Malý grant, díky němuž mohli nakoupit sazenice jabloní, kůly, ochranu proti okusu a další potřebný materiál k výsadbě.
Podmínkou udělení nadačního příspěvku bylo zapojení široké veřejnosti do výsadby, což se spolku podařilo splnit díky uspořádání jablečné slavnosti spojené s listováním moštu a ochutnávkou štrúdlů. "Slavnost, na kterou přišlo přes sto lidí, předčila naše očekávání. Sázely celé rodiny a skupinky přátel, bezprostřední radost dětí ze sázení přispěla k velmi příjemné a radostné atmosféře. Reakce veřejnosti byly pochvalné, někteří za námi přicházeli s návrhy na další možnou výsadbu," říká předsedkyně Okrašlovacího spolku pro Nadějkov Jana Průšová. A tak si lidé z osad Nadějkova užili zábavu ze společného zkrášlování okolí i díky příspěvkům Nadace Partnerství letos ještě dvakrát - při výsadbě ořešáků do Hronova Vesce a švestkové aleje do Kaliště.
I v roce 2012 budou mít lidé možnost spolu se svými sousedy, přáteli a spolužáky sázet stromy nebo obnovovat veřejná prostranství s přispěním grantů od Nadace Partnerství. "do 20. ledna mohou zájemci z řad obcí, škol, sdružení, spolků a příspěvkových organizací žádat o Malý grant najarní výsadbu stromů v maximální výši 20 tisíc korun. Pokud v obci chybí zelené veřejné prostranství vhodné pro vzájemná setkávání nebo k odpočinku, bude zase možné získat nadační příspěvek Místo pod stromy až ve výši 198 tisíc korun," uvádí Ivana Adámková z Nadace Partnerství. V případě úprav zelených prostor bude zapojení veřejnosti ještě těsnější, protože lidé přímo dostanou příležitost navrhnout je podle svých potřeb a představ. "Tímto způsobem se snažíme zajistit, aby se budoucí uživatelé zapojili hlavu stejně jako ruce a podíleli se na utváření myšlenky i konkrétních realizačních pracích," dodává Adámková.
Další informace o nadačních příspěvcích je možné nalézt na webových stránkách www.stromzivota.cz.
Bližší informace o Malých grantech: http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/male-granty
Bližší informace o Místu pod stromy: http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/misto-pod-stromy
Kontakt:
Ivana Adámková, koordinátorka grantů, e-mail: ivana.adamkova@nap.cz, tel: 515 903 131
profesní odbornost: výsadby stromů, zeleň ve městě i v krajině, ochrana přírody

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí