zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový evropký informační systém o hladinách hluku

19.12.2011
GIS - mapy
Hluk
Nový evropký informační systém o hladinách hluku
Obyvatelé Evropy budou mít k dispozici přesné a aktuální informace o hladinách hluku ve svém okolí, a to prostřednictvím nové mapové vrstvy aplikace Eye on Earth, kterou v těchto dnech spouští Evropská agentura pro životní prostředí, pro níž je CENIA partnerem za Českou republiku.

Systém nazvaný NoiseWatch byl vytvořen, aby přispěl k informovanosti občanů a podpořil tvorbu strategií i opatření, která mají s vysokými hladinami hluku bojovat. Vystavení nadměrnému hluku ovlivňuje kvalitu života, narušuje spánek a je prokazatelně zdraví škodlivé. V současné době téměř 100 milionů Evropanů je vystaveno vysokým hladinám hluku pouze ze silniční dopravy.

Eye on Earth je otevřený informační systém, který kombinuje oficiální data z monitoringu s informacemi, které poskytují přímo občané. Informace z něho tudíž můžete nejen získávat, ale můžete je do něj i vkládat a zpřístupnit je tak dalším uživatelům. Pro přímou účast na budování hlukové databáze EEA nabízí zdarma dostupnou aplikaci NoiseMeter, která funguje v chytrých telefonech využívajících operační systémy Android, Apple iOS a Windows Phone 7.5. Tato aplikace umožňuje kdekoliv změřit hladinu hluku a data přímo přenést do systému Noise Watch, který ji zobrazí v mapě. Musí být však postupováno podle závazných metodik měření resp. příslušných mezinárodních technických norem (v tomto případě např. ISO 1996-2). Teprve za splnění požadovaných podmínek jsou získané údaje validní a vypovídají o stavu hlučnosti v daném místě.

Informační systém Eye on Earth již dříve poskytoval informace o kvalitě koupacích vod (WaterWatch) a o kvalitě ovzduší (AirWatch). Systém pro sledování hluku NoiseWatch je v současné době založen na datech ze 164 evropských měst.

Systém Eye on Earth naleznete na adrese: http://www.eyeonearth.eu/

Jednotlivé mapové vrstvy jsou k dispozici zde: http://watch.eyeonearth.org/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, o.s.
5
10. 2017
5.10.2017 - Seminář, školení
Kobra Údlice, s.r.o. Přečaply 100, Údlice - Přečaply
ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, o.s.
10
10. 2017
10.10.2017 - Seminář, školení
Brno
ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, o.s.
12
10. 2017
12.10.2017 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí