zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aerodynamická vylepšení nákladních vozidel mohou přinést až 12% úsporu paliva

09.12.2011
Doprava
Aerodynamická vylepšení nákladních vozidel mohou přinést až 12% úsporu paliva
html .fb_share_link { padding:2px 0 0 20px; font-size: 12px; height:16px; background:url(http://static.ak.fbcdn.net/images/share/facebook_share_icon.gif?7:26981) no-repeat top left; }

Ve jezdí celkem 1,3 milionu velkých devítinápravových tahačů (třída 8). Společnost BMI ve spolupráci s laboratoří v Oak Ridge vyvinula nové aerodynamické komponenty určené pro přívěsy tahačů. Ty snižují spotřebu těchto obrovských až o 12%.
nákladní doprava smart truck undertray system

K vývoji nových komponentů pro snížení aerodynamického odporu vzduchu tahačů a jejich přívěsů byl využít Jaguar, jeden z nejvýkonnějších v USA.

Díky němu bylo možné požadované propočty dokončit v řádu hodin, nikoliv dnů. Navíc zcela eliminoval potřebu vyrábět nákladné fyzické prototypy. Vývoj nových produktů díky tomu trval pouze 18 měsíců. Bez využití superpočítače by trval až tři a půl roku.

Nový produkt dostal název SmartTruck UnderTray System. Pokud by se nainstaloval na všech 1,3 mil. trucků v USA, znamenalo by to každoročně ušetření 5 677 500 000 litrů nafty. Tzn. zhruba pěti miliard dolarů a 16,4 mil. tun emisí oxidu uhličitého.

ZDROJ: hybrid.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí