zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda bude rozhodovat o ekotendru, zřejmě jej zruší

21.12.2011
Sanace, staré zátěže
Vláda bude rozhodovat o ekotendru, zřejmě jej zruší

Vláda se na svém středeční zasedání bude jednat tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vyplývá to z materiálů předkládaných ministerstvem financí. Vláda zakázku zřejmě zruší, nejnižší nabídku 56,8 miliardy korun od firmy Marius Pedersen Engineering totiž nedoporučil přijmout ministr financí Miroslav Kalousek. Proti se již dříve vyslovil premiér Petr Nečas a koaliční Věci veřejné.

"Ministr financí zastává názor, že nabídka vybraného uchazeče, přestože obsahuje nejnižší nabídkovou cenu, nesplňuje očekávání a předpoklady ministerstva financí," uvádí materiál, který má ČTK k dispozici. Ministr tak nedoporučuje schválení smlouvy. "Tím bude zákonný důvod pro zrušení celého zadávacího řízení," uvádí dále materiál.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je nyní asi 113 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun.

"Aktuální výše zbytkové garance činí 112,94 miliardy korun, z toho zbytková garance pro staré ekologické škody, jejichž odstranění je předmětem komplexního zadávacího řízení, činí celkem 103,89 miliardy korun," uvádí materiál.

MF nyní eviduje garance týkající se staré ekologické zátěže za 160,41 miliardy korun, a to vůči 188 smluvním partnerům. V rámci této částky byly uzavřeny smlouvy s dodavateli na odstranění škod za 47,47 miliardy korun.

Další zájemce v soutěži Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru byla cena.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí