zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brazílie se potýká s dalším ropným únikem

21.12.2011
Havárie
Brazílie se potýká s dalším ropným únikem

Brazilský stát Rio de Janeiro se potýká s dalším ropným únikem z těžební plošiny v Atlantiku. Z plošiny, kterou pro firmu Petroleo Brasileiro provozuje japonská společnost Modec, podle místních úřadů uniklo 10.000 litrů suroviny, která ohrožuje ekologicky citlivé pláže. Dnes o tom informovala agentura AP.

Po úniku se na moři vytvořily dvě ropné skvrny široké asi 200 metrů. Surovina se přiblížila k pobřeží, kde ohrožuje "ekologicky citlivou oblast, která je přirozeným prostředím pro želvy, delfíny a další zvířata", uvedl ministr životního prostředí Ria de Janeiro Carlos Minc.

Minc také prohlásil, že japonské firmě hrozí kvůli ropnému úniku pokuta ve výši 10 milionů realů (105 milionů korun).

V krátké době je to už druhý ropný únik z těžební plošiny při brazilském pobřeží. V listopadu se ve vrtu společnosti Chevron vzdáleném 370 kilometrů od břehu vytvořily vlasové trhliny, kterými se do moře dostalo přes 400.000 litrů ropy.

Chevron kvůli ekologické havárii dostal od státu Rio de Janeiro pokutu v přepočtu 530 milionů korun. Brazilské federální úřady navíc požadují odškodné za ekologické škody ve výši náhradu škod 10,6 miliardy dolarů (209,5 miliardy korun).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí