zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Program na kotlíkové dotace se rozběhne 1. ledna

23.12.2011
Vytápění, zateplení
Program na kotlíkové dotace se rozběhne 1. ledna

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Moravskoslezským krajem vyhlašuje od 1. ledna 2012 program na výměnu starých kotlů. Cílem společného dotačního programu snížit znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů, tzv. lokálních topenišť, kde lidé často spalují nekvalitní paliva a odpady.

""Cílem tohoto společného dotačního programu je snížení znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů, tzv. lokálních topenišť, kde lidé mnohdy topí nekvalitními palivy nebo dokonce odpady," vysvětlil ministr Tomáš Chalupa. "Současným pilotním programem si chceme ověřit, jestli bude o dotace mezi obyvateli Moravskoslezského kraje zájem. Osobně věřím, že zájem bude, ekologičtější způsob vytápění by totiž v regionu vedl ke snížení celkových emisí o desítky tun ročně a my jsme do budoucna připraveni objem dotací až zdesetinásobit," dodává ministr.

"Je nám zřejmé, že ekologizace vytápění rodinných domů přechodem na jiný druh paliva - například plyn nebo vytápění elektřinou v dnešní době neustále rostoucích životních nákladů není pro velkou část obyvatelstva kraje vůbec akceptovatelná. V našem kraji je uhlí jako palivo vnímáno jako více než tradiční a bezpečný zdroj energie a lidé jej nadále chtějí využívat. Dotační program míří přesně k této části obyvatelstva a má být impulsem k výměně starých kotlů na nové automaty s mnohonásobně nižšími emisemi.Pro obecnou představu se lokální topeniště na celkových krajských emisích prachu podílejí necelou jednou třetinou, přičemž toto celkové množství prachu je cca 7 000 tun," informoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

V rámci této výzvy je ve Společném programu "Na podporu výměny stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí nebo uhlí a biomasu v Moravskoslezském kraji" k dispozici 20 mil. Kč. Podrobné podmínky tohoto programu jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí České republiky a Moravskoslezského kraje.

S přátelským pozdravem

Petr Kučera
Oddělení tiskové
Odbor tiskový

Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65, Praha 10, 100 10
Mob:+420 602 658 892
Tel:+420 267 122 944
E-mail: petr.kucera@mzp.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí