zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdravá města jsou v realizaci místní Agendy 21 nejlepší v ČR

29.12.2011
Urbánní ekologie
Zdravá města jsou v realizaci místní Agendy 21 nejlepší v ČR

Místní Agendu 21 (MA21) jako soubor postupů, které mají za cíl systémové směřování k udržitelnému rozvoji se zapojením veřejnosti, lze úspěšně realizovat v obcích a regionech všech typů i velikostí. Členové NSZM patří dlouhodobě mezi nejlepší realizátory tohoto mezinárodního programu v České republice. Zástupci mikroregionu Drahanská vrchovina, Městské části Praha-Libuš a měst Chrudim, Kopřivnice, Litoměřice a Vsetín opakovaně obhájili splnění kritérií kategorie "B" MA21. Letos proběhla veřejná obhajoba v prestižních prostorách jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR před téměř stovkou zájemců o toto téma a za účasti významných hostů.

Úspěšnost členů NSZM v realizaci MA21 dokládá také trend zvyšujícího se počtu měst a obcí, které splňují kritéria kategorie "C". V letošním roce by tato kritéria mohlo splnit až 30 členů NSZM, což je o třetinu více než v loňském roce.

V roce 2011 navíc ve Zdravých městech Chrudim, Kopřivnice, Litoměřice a Vsetín probíhalo testování toho, jak měřit a vyhodnocovat nejvyšší kategorii "A" MA21. Zástupci uvedených Zdravých měst byli za toto své úsilí a výsledky oceněni během 18. Celostátní konference NSZM.

Mikroregiony, malé obce do 2 tis. obyvatel, kraje i statutární města mají v podmínkách ČR svou vlastní sadu Kritérií MA21 - tedy sadu pravidel a návodů, dle kterých se mohou vzájemně poměřovat v kvalitě. NSZM v roce 2011 rozvoj MA21 v různých typech municipalit dále podporovala a připravila přehlednou sadu informačních letáků. Tyto materiály obsahují nejen informace o MA21 v ČR, Databázi MA21 a sadách Kritérií, ale také praktické zkušenosti přímých realizátorů MA21 z mikroregionu, kraje i malé obce.

Více informací o MA21 včetně sad kritérií ke stažení naleznete na stránce

www.MistniAgenda21.cz

.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí