zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické poradny poradí, jak ušetřit peníze i životní prostředí

27.12.2011
Obecné
Environmentální poradenství
Firemní ekologie
Ekologické poradny poradí, jak ušetřit peníze i životní prostředí

V těchto dnech vychází sada tzv. informačních listů, které obsahují rady, tipy a nápady pro udržitelnou spotřebu. Zaměřují se na oblasti: kancelářské potřeby, kancelářská technika, úklid a čištění a zařízení interiéru.

Ekologický provoz nemusí nutně znamenat vyšší náklady ani námahu. U veřejných institucí ho lze dosáhnout s pomocí opatření při nákupu zboží a při běžném provozu. Provozní opatření jsou často úzce spojena se změnou chování zaměstnanců. Nákupní opatření spočívají v upřednostňování výrobků a služeb, které jsou vhodnější z hlediska vlivu na životní prostředí.
Jaká opatření zvolit, co nakupovat, čemu dát přednost - toto je v jednoduché a přehledné formě uvedeno v informačních listech, které vydává Síť ekologických poraden ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica.
Zde je anotace na jeden z informačních listů:
Environmentálně šetrný nákup nábytku, nátěrových hmot a podlahových krytin
Zařízení místností, ve kterých trávíme v průměru 80-90 % dne, má velký vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Výběrem vhodných materiálů můžeme vytvořit prostředí přátelské jak
k uživatelům, tak k životnímu prostředí. Zdravé pracovní prostředí nezvyšuje pouze motivaci a výkon zaměstnanců, může také snížit nemocnost......
Podlahové krytiny
Jako podlahovou krytinu volíme pokud možno přírodní, netoxický materiál - dřevo, korek, přírodní linoleum. Vhodné jsou i keramické dlaždice nejrůznějších tvarů a povrchů. Linoleum je vyrobeno z lněného oleje, kalafuny, dřevité moučky a jutové tkaniny a svojí strukturou vytváří krásné vzory. U nás jde o staronový materiál, který se opět začíná objevovat ve své původní podobě. Staré dřevěné parkety, pokud nejsou úplně zničeny, je lepší opravit a přebrousit než vyhodit......
Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica k tomu dodává: "Doporučuji vyhýbat se podlahovým krytinám z PVC. Jsou totiž měkčeny škodlivými ftaláty. Dříve byly známy pod názvem lino."
Informační listy jsou v prvé řady určeny institucím státní správy a ekoporadnám. Všechny čtyři (Kancelářská technika, Kancelářské potřeby, Úklid a čistění, Zařízení interiéru) jsou zájemcům k dispozici v tištěné i elektronické podobě. Elektronická verze je dostupná na stránkách www.ekoporadna.cz a www.zeleneuradovani.cz. Tištěné lze objednat na adrese: sarka.ksinanova@ekoporadna.cz a jsou zdarma.
"Environmentálně příznivé chování úřadů může mít i další významné dopady," uvádí na závěr Kamila Danihelková ze Sítě ekologických poraden. "Pozitivně ovlivňuje své okolí - občany, návštěvníky, firmy. Např. pokud obecní úřad vyzývá obyvatele k separaci odpadů, může začít sám u sebe. Občany, kteří přijdou zaplatit poplatek za odpad, určitě potěší, pokud uvidí několik košů i v kanceláři příslušného úředníka. Svou poptávkou mohou veřejné instituce také zvýšit dostupnost výrobků příznivějších pro životní prostředí na trhu (dodavatelé reagují ochotněji a pružněji na větší objednávky z úřadů než na hlasy jednotlivých domácností). A na některých opatřeních (zejména z oblasti úspor energie či vody) lze i ušetřit."
Podrobné informace na téma "zeleného úřadování" jsou k dispozici na www.zeleneuradovani.cz.
Kontakt:
Síť ekologických poraden (STEP)
Šárka Kšiňanová, STEP: sarka.ksinanova@ekoporadna.cz, tel.: 558 436 243
Ekologický institut Veronica
Petr Ledvina, Ekologický institut Veronica: petr.ledvina@veronica.cz, tel.: 776 057 637

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí