zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aukce výtvarných děl pro přírodu vynesla čtvrt milionu korun

29.12.2011
Obecné
Aukce výtvarných děl pro přírodu vynesla čtvrt milionu korun

Čtvrt milionu korun vynesla letošní předvánoční aukce uměleckých předmětů, kterou pořádala brněnská ekologická Nadace Veronica. Získané peníze rozdělí na projekty související s ochranou přírody. Grantové řízení vyhlásí nadace v lednu, řekla dnes ČTK její ředitelka Jasna Flamiková.

Nadace veřejnosti nabídla 108 obrazů, grafik a soch, které ekologům věnovali umělci. Akce začala 21. listopadu aukcí, v níž byla za celkovou částku 178.000 korun vydražena polovina uměleckých děl. Zbytek šel do internetové dražby. V ní našly nové majitele další obrazy a zisk vzrostl o dalších asi 40.000 korun.

Zbytek obrazů je nadále k mání na internetových stránkách www.aukceproprirodu.cz. Pokud o ně do roka nikdo neprojeví zájem, objeví se opět v listopadu v ekologické aukci. Nejvíce vynesla netradiční sbírka předloni, kdy se vybralo 360.000 korun.

"Je cítit, že hospodářská krize doléhá na veřejnost. Letošní zisk je nižší, přesto jsme spokojeni," doplnila Flamiková.

Veronica v minulosti za zisk z aukcí vykoupila a zachránila před zničením stoletý jedlovobukový prales na Valašsku. Obdobně zůstal uchován jedlovobukový les v Bílých Karpatech, vykoupeno bylo i 15 hektarů květnatých mokřadních luk na Vysočině a pozemky v Černovickém hájku v Brně, aby mohly být lépe chráněny.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí