zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kužvart: Nový zákon o odpadech bude motivovat k recyklaci

09.03.2001
Odpady
Kužvart: Nový zákon o odpadech bude motivovat k recyklaci
Nový zákon o odpadech, který v nejbližší době projedná Senát, má podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta pomoct České republice zvýšit recyklaci komunálního odpadu.
Nový zákon o odpadech, který v nejbližší době projedná Senát, má podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta pomoct České republice zvýšit recyklaci komunálního odpadu. Předpis dovolí obcím, aby poplatky za odpad rozvrhly jednotlivcům nejen podle počtu obyvatel domácností, ale i podle úrovně třídění odpadu, platit budou muset i majitelé rekreačních objektů. Od předpisu si ministr slibuje zjednodušení a zprůhlednění plateb.
"Navýšení poplatků bude minimální," uvedl Kužvart k zákonu, který má platit od ledna příštího roku, na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Místní poplatek by měly tvořit dvě části: roční paušál ve výši do 250 korun na osobu trvale bydlící v obci a až dalších 250 korun na osobu a rok rozpočtených podle skutečných nákladů obce na sběr a svoz odpadu. Rozúčtování na osobu budou obce stanovovat formou vyhlášky.
Vládní návrh zákona, který koncem února přijala Poslanecká sněmovna , si klade podle Kužvarta za cíl omezit skládkování odpadů ve prospěch jejich dalšího materiálového či energetického využití.
Za příklad dobrého přístupu k odpadům považuje Kužvart systém třídění a svozu plastových lahví a dalších nápojových obalů, ke kterému se dobrovolnou dohodou zavázaly před třemi lety velcí výrobci nápojů. Firmy odevzdávají poplatky za vyrobené láhve do společné pokladny, ze které financují systém třídění v obcích. "Dnes systém pokrývá 2000 obcí s celkem pěti milióny obyvatel, zapojilo se do něj sto firem," konstatoval Kužvart. Zdroj: PRAHA (ČTK)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí