zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát asi schválí zákon o látkách poškozujících ozonovou vrstvu

20.01.2012
Ovzduší
Senát asi schválí zákon o látkách poškozujících ozonovou vrstvu

Senát asi beze změn schválí nový zákon o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech. Horní komoře to doporučil její výbor pro veřejnou správu a životní prostředí. Předlohu připravilo ministerstvo životního prostředí kvůli tomu, že úpravu už nebude obsahovat nový zákon o ochraně ovzduší. Nová pravidla se podle předkladatelů od dosavadních prakticky neliší.

Fluorované skleníkové plyny se používají hlavně v chlazení, v klimatizacích a v tepelných čerpadlech, ve výrobě tepelných izolací, jako hasiva v požární ochraně a při výrobě obuvi a průmyslových elektrických spínačů. Nahradily nebezpečné halony a freony, které patří mezi látky poškozující ozonovou vrstvu.

Předloha upravuje nakládání s těmito látkami, povinnosti subjektů, které s nimi nakládají, a stanoví sankce za překročení předpisů. Například zařízení, které obsahuje nejméně 300 kilogramů látek poškozujících ozonovou vrstvu, musí být vybaveno detektory jejich úniku.

Subjekty provozující zařízení s nejméně třemi kilogramy těchto látek musí vést evidenční knihu, do níž zaznamenávají například servisní činnosti a údržbu. Společnosti, které vlastní systém požární ochrany anebo hasicí přístroj s halony, budou muset ministerstvu životního prostředí nově poskytovat údaje také o množství použitých a skladovaných halonů.

Sankce za porušení navrhovaných předpisů mohou podle předlohy dosáhnout až 2,5 milionu korun. Systém deliktů a výše pokut podle předkladatelů odpovídá vesměs platné právní úpravě. Peníze plynou do Státního fondu životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí