zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotaz ve vztahu k azbestu při snímání eternitové krytiny ze střechy

26.01.2012
Odpady
Havárie
Šlendryján
Zdraví
Dotaz ve vztahu k azbestu při snímání eternitové krytiny ze střechy
Dobrý den,

na rodinném domě byla provedena rekonstrukce střešní krytiny eternitu, který obsahuje azbest. Krytina byla shozena ze střechy na zem okolo domu. Na půdě ulpělo velké množství prachu a při shazování krytiny byla otevřená okna v obytné části domu i ve sklepě. Hrozí zamoření domu azbestem? Jak velké nebezpečí by představovala přítomnost azbestu v domě? Na koho se můžu v Moravskoslezském kraji obrátit ohledně měření přítomnosti a množství azbestu ve vzduchu?

Děkuji za vaši odpověďodpověď:Přeji pěkný den,

mám pro Vás bohužel špatnou zprávu. Eternit skutečně obsahuje azbest, který je velmi nebezpečný - vlákna azbestu se usazují v plicích a způsobují rakovinu. O nebezpečnosti azbestu viz dole uvedené odkazy.

Způsob, jakým byla střecha rozebrána, považuji za krajně nezodpovědný a nelegální. Na stavební práce (i sundání střechy) se vztahují poměrně přísné předpisy a ohlašovací povinnost. Jaké povinnosti máte v případě, že se při stavebních pracech zachází s azbestovými materiály, se dočtete například v dokumentu Krajské hygienické správy Brno, viz http://www.khsbrno.cz/souodkaz/hok_azbest_hok.doc).

Informoval jsem se u pana Gustava Krcha ze specializované firmy Ekostar, co je ve Vašem případě nutné udělat:
1. Zjistit, zda je v objektu skutečně azbestový prach. To jsou schopny provést specializované firmy: např. Ekostar.cz nebo Skanska Foster Bohemia (www.azbest.cz). Kontakt na jiné firmy buď vyhledejte na internetu nebo se přeptejte na vaší krajské hygienické stanici.

2. Pokud je dům kontaminován, je nezbytné dům vyčistit. To však musí provést opět odborná firma. Musí se vyčistit každá věc: koberce, peřiny, každá kniha, všechno. Nakolik takové práce přijdou mi pan Krch nebyl schopen říci - záleží na velikosti objektu, ale i na takových věcech, jako zda máte knihovnu otevřenou nebo uzavřenou. Částka se může pohybovat do desítek do stovek tisíc korun.

3. Odborná firma nakonec provede závěrečné měření, kterým se ověří úspěšnost vyčištění.

Ptal jsem se Gustava Krcha, zda má smysl pokoušet se o čištění svépomocí. Podle jeho slov by to situaci mohlo jen zhoršit - váš vysavač není schopen drobná vlákna azbestu zachytit, dokonce může dojít k jejich dalšímu rozmělnění a tím zvýšení jejich nebezpečnosti. Navíc dojde k dalšímu zviřování prachu, což je nežádoucí.

Pokud jde o azbest v okolí domu - ten lze podle pana Krcha také vysát nebo lze zeminu odvézt na skládku nebezpečných odpadů.

Výměna střešní krytiny podléhá oznámení stavebnímu úřadu. Obecní úřad v případě, kdy jde o materiál s azbestem, nemůže vydat souhlas a odkáže Vás na příslušnou hygienickou stanici. Tam se dozvíte, co všechno musíte splnit, jaké předpisy, jak se má výměna střechy provést atd. Více viz výše zmiňovaný dokument KHS Brno.

Pokud jste výměnu neohlásili, došlo z vaší strany k porušení předpisů. Pokud výměnu krytiny provedla stavební firma, nese část zodpovědnosti i ona. Pokud jste výměnu provedli svépomocí, nesete celou odpovědnost vy.

Chtěl bych ještě podotknout, že o problému mají právo vědět vaši sousedé, protože jde i o jejich zdraví a životy. Správné by pochopitelně bylo o věci informovat i obecní úřad. Pro vyčištění domu kontaktujte odbornou firmu. Pozornost je nutné věnovat také azbestovým trubkám při čištění a rekontsrukci komínů!!

Informace o azbestu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Azbest
http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1260576|
http://www.szu.cz/chzp/puda/metodicke-pokyny/odpady_azbest.pdf
http://www.bozpinfo.cz/vyhledavani/?dotaz=azbest
http://www.bozpinfo.cz/citarna/clanky/ochrana_zdravi/azbest_likvidace050606.html
http://www.bozpinfo.cz/citarna/tema_tydne/azbest_maly.html
http://www.living.cz/exterier-stavebnictvi/azbest-jako-izolant-a-fatalni-nebezpeci/articles.html?id=352
http://www.szu.cz/chzp/puda/metodicke-pokyny/odpady_azbest.pdf
http://www.szu.cz/chzp/voda/pitna-voda/azbest.html

Ekostar - firma, která provádí vyčištění objektu od respirabilních vláken pod přípustnou normu.

Skanska Foster Bohemia - firma provádí měření přítomnosti azbestu a jeho odstraňování.

Centrum pro podporu občanů - informace a pomoc občanům.

Trepart - zjištění, sanace a likvidace azbestu

Skanska - sanace a likvidace azbestu

Sita - sanace staveb

ZDROJ: Ekolist

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí