zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číňané chtějí být velmocí v těžbě břidličného plynu

03.02.2012
Energie
Geologie
Číňané chtějí být velmocí v těžbě břidličného plynu

USA v posledních několika letech zažily "břidlicovou revoluci", která zásadně proměnila místní trh plynu a začíná mít dopady i na světový trh. Spojené státy ještě nedávno plyn dovážely, nyní však dospěly do situace, kdy američtí těžaři plánují vyvážet stlačený plyn do Asie a začínají pomýšlet na jeho využití v dalších oborech vedle tradičního využití jako zdroje k výrobě elektrické energie a tepla.

zzpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) uvádí, že zásoby technicky těžitelného plynu z břidlic v Číně dosahují asi 36 bilionů krychlových metrů, a jsou tak zdaleka největší na světě. Zásoby USA činí asi 24 bilionů kubíků.

Shell objevil ve svých dvou vrtech na jihozápadě Číny velmi nadějná množství plynu, oznámil v pondělí zástupce státní čínské společnosti PetroChina (0,97 EUR, 2,22%), která je čínským partnerem Shellu. Britsko-nizozemský koncern to nepotvrdil a uvedl jen, že dokončí průzkumné vrty do konce minulého roku. Šéf společnosti Peter Voser již dříve vyjádřil ohledně břidlicového plynu v Číně "velká očekávání".

Čína začala vrtat na jihozápadě země, kde by chtěla do konce roku 2020 dosáhnout roční produkce 80 miliard krychlových metrů. Na konci tohoto desetiletí by již chtěla plynem pokrývat deset procent své energetické spotřeby.

ZDROJ: patria.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí