zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína zakázala svým aerolinkám platit v EU za emise

07.02.2012
Doprava
Ovzduší
Čína zakázala svým aerolinkám platit v EU za emise

Čína splnila své nedávné varování a zakázala svým leteckým společnostem účast v programu obchodování s emisními povolenkami, který zavedla Evropská unie. Znamená to, že čínští dopravci v EU žádné poplatky za emise platit nebudou. Zatím není jasné, jak na to bude EU reagovat, podle agentury AP je ale postoj Pekingu v každém případě vyostřením globálního sporu o to, jak nejlépe chránit ovzduší.

Poplatky mají od ledna platit všechny letecké společnosti, jejichž letadla přistávají na letištích v EU. Smyslem tohoto opatření je přispět ke snížení obsahu takzvaných skleníkových plynů v ovzduší. Návrh, s kterým přišel Brusel, se ale části zemí nezamlouvá. Vedle Číny jsou proti tomuto opatření například Spojené státy a Rusko.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings už v prosinci varovala, že pokud se konflikt vyostří, může vést až ke globálnímu obchodnímu sporu. Ve hře je totiž spousta peněz, které mají aerolinky platit za vypouštění emisí uhlíku a dalších zplodin.

Čínský úřad pro regulaci letecké dopravy uvedl, že čínští dopravci mají bez souhlasu vlády zakázáno platit v EU jakékoliv poplatky. Podle agentury Nová Čína Peking zváží prozatím blíže neurčená opatření jako odpověď na ochranu zájmů čínských společností.

Čína rozhodnutí oznámila jen týden před očekávaným summitem lídrů Číny a EU.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí