zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výsledkem projektu Putování prostorem a časem je netradiční publikace a výstava o proměnách krajiny

18.02.2012
Příroda
Výsledkem projektu Putování prostorem a časem je netradiční publikace a výstava o proměnách krajiny

Kutnohorské divadlo přivítalo v pátek 27. ledna žáky šestnácti škol. Proběhlo zde slavnostní zakončení projektu Putování prostorem a časem spojené s vernisáží výstavy a křtem publikace o proměnách krajiny.

Kniha i výstava představují fotodvojice zajímavých míst regionů Čáslavska, Kolínska, Kutnohorska, Krkonoš a Podkrkonoší. Žáci v průběhu projektu vyhledávali staré fotografie krajiny a informace o místech na nich zobrazených. Následně se vydávali se svými fotoaparáty do terénu a pořizovali fotografie stejných míst. Tím odhalovali změny v krajině, které si často ani neuvědomujeme. "Původní místa jsme leckdy poznávali jen stěží. Namísto polí jsou dnes lesy, potoky byly svedeny do země, zmizela řada pomníků," odhalují své poznatky žáci zapojení do projektu.

Vzniklá publikace je netradiční nejen věkem svých autorů, ale i pro své grafické zpracování. Kniha je totiž oboustranná a originálním způsobem tak propojuje regiony, které spolu zdánlivě nijak nesouvisí. Žáci zapojení do projektu již vědí, že to tak není. V průběhu projektu zjistili, že chování lidí v nížině ovlivňuje krajinu na horách a naopak. "Uvědomili si, že lidé svou činností neovlivňují pouze krajinu v daném místě, ale i daleko za hranicemi svého regionu, a že důsledky těchto zásahů jsou dlouhodobé," říká koordinátorka projektu Jitka Rosická z občanského sdružení Ekodomov.

Vernisáž výstavy zahájil místostarosta Kutné Hory pan Karel Koubský slavnostním přestřižením pásky. Na výstavních panelech jsou k vidění změny v krajině zachycené ze sedmi různých pohledů. Jinak se na krajinu dívá zemědělec, urbanista nebo hydrolog, něco jiného znamená pro dopravce, etnografa, botanika nebo geologa. Žáci vybrali své nejlepší fotodvojice k daným tématům, které odborným textem doplnil PhDr. Pavel Novák z Národního zemědělského muzea. Výstava je až do 18. února k vidění v základní škole v Horním Maršově, poté bude putovat po všech školách, které se do projektu zapojily. Návštěvníci výstavy uvidí nejen zdařilou práci žáků, ale sami budou moci zhodnotit, které změny v krajině jsou změnami k lepšímu nebo k horšímu.

Projekt je podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
Kontakt: Jitka Rosická, tel.: 739 304 156 , e-mail: jitka.rosicka@ekodomov.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí