zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výsledky analýzy vody z jezera Vostok budou až za dva roky

15.02.2012
Hydrogeologie
Výsledky analýzy vody z jezera Vostok budou až za dva roky

Výsledky analýzy prvních vzorků vody z tajemného jezera Vostok v Antarktidě budou mít ruští vědci k dispozici za dva roky. Agentuře Interfax to v Moskvě řekl člen polární expedice, která 5. února vůbec poprvé odebrala vzorky z obrovského jezera ležícího miliony let pod čtyřkilometrovým ledovým příkrovem.

Vědci si slibují, že vzorky vydají svědectví o možném vývoji forem života v prostoru, který byl možná až 20 milionů let zcela izolován od okolního světa. Podle ruských expertů není vyloučeno, že výsledkem už prvních zkoumání bude zjištění unikátních druhů živých organismů.

Jezero Vostok, ohřívané energií zemského jádra, je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Ruská vrtná souprava vrstvu ledu prorazila dvakrát a při druhém vrtu odebrala z jezera do speciálních laboratorních nádob vzorek třiceti až čtyřiceti litrů vody. Vzorek budou zkoumat vědci z petrohradského Institutu pro výzkum Arktidy a Antarktidy.

Vrt je podle Interfaxu nyní zakonzervován, protože v Antarktidě se blíží zimní období s až osmdesátistupňovými mrazy. K dalším výzkumům se ruští vědci vypraví k jezeru Vostok s nástupem polárního léta koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí