zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňský kraj dal souhlas k záměru stavby spalovny odpadu u Plzně

21.02.2012
Odpady
EIA
Plzeňský kraj dal souhlas k záměru stavby spalovny odpadu u Plzně

Souhlasné stanovisko k záměru stavby spalovny komunálního odpadu v Chotíkově vydal dnes odbor životního prostředí Plzeňského kraje. Součástí této velké EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí) jsou desítky podmínek pro přípravu stavby, výstavbu, zkušební a trvalý provoz. ČTK to řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal.

"Je to podkladový materiál pro návazná rozhodnutí. Není to rozhodnutí. Tímto se neříká, že se spalovna postaví. O tom rozhodují jiná povolovací řízení, která teprve budou," řekl Rudolf Rečka ze stejného odboru.

Kraj má nyní deset dnů na to, aby stanovisko zveřejnil a rozeslal oznamovateli, dotčeným obcím a správním úřadům. "Zveřejníme to také v pondělí na stránkách informačního systému EIA a na úřední desce kraje. Dnes ho odešleme investorovi (Plzeňské teplárenské)," dodal Plíhal. Investor už dříve uvedl, že ihned poté, co obdrží verdikt kraje, požádá s tímto stanoviskem o územní rozhodnutí na stavbu.

Stanovisko k posuzování vlivu na životní prostředí má podle Rečky 20 stran a vypořádání připomínek k posudku asi 60 stran. "Všechny připomínky občanů a aktivistů jsou vypořádané, ale zahrnuté jsou tam jen ty relevantní. Připomínky buď přišly k posudku EIA, nebo byly vzneseny 25. ledna na veřejném projednání. Podmínky, které jsou součástí stanoviska, by měly být převzaté do povolovacích řízení.

Proti stanovisku se nelze odvolat, protože není v režimu správního řízení. "Slouží jako podkladový materiál pro rozhodnutí, v tomto případě územní. A tam mohou být uplatněny nějaké námitky, ale ne vůči tomuto stanovisku," řekl Rečka. Jde o podklad pro stavební úřad, který bude vydávat územní rozhodnutí, i podklad pro kraj, až bude vydávat integrované povolení provozu zařízení.

Spalovna s roční kapacitou 95.000 tun už má od 8. listopadu kladný závěr zjišťovacího řízení, podle něhož nemusela velkou EIA absolvovat, protože nebude mít velký dopad na životní prostředí. Teplárna ale podle technického šéfa Jiřího Holoubka chtěla po reakci veřejnosti projít celým procesem EIA, jehož součástí byl i oponentní posudek a veřejné projednání. Stavba na skládce odpadů za 2,5 miliardy korun má začít příští rok a skončit v roce 2015. Teplárna podala loni v červnu žádost o dotace z operačního programu Životní prostředí a čeká na verdikt. Pracuje na projektu a běží druhé kolo výběru dodavatele.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí