zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropské rafinérie se loučí s íránskou ropou

27.02.2012
Energie
Politika
Evropské rafinérie se loučí s íránskou ropou

Sankce EU vůči Íránu sice vstoupí v platnost až v polovině roku, velcí evropští odběratelé íránské ropy se ale na embargo připravují už nyní. V březnu tak do Evropy přitečou jen dvě třetiny dosavadních ropných dodávek.

Některé rafinérie, jako například francouzský Total, už své vazby s Íránem zpřetrhaly úplně. Podle zdrojů z odvětví už íránskou ropu neodebírá ani Motor Oil Hellas. Také řecký Hellenic Petroleum své odběry spolu se španělskými Repsol a Cepsa omezil.

Významně dovoz ropy z Íránu snížil i britsko-nizozemský Shell. Od dubna navíc přestane íránskou ropu odebírat i japonská dceřiná společnost Showa Shell.

Írán loni podle Reuters do Evropské unie a Turecka dodával v průměru 700 tisíc barelů ropy denně. Hned na začátku roku se ale toto číslo propadlo na 650 tisíc barelů. Od března by měl odběr klesnout o třetinu, někteří obchodníci ale odhadují, že dodávky by mohly příští měsíc klesnout až na 350 tisíc barelů za den.

Od íránské ropy však neodklonili všichni. Například italské společnosti Eni a Iplom stále odebírá obvyklé množství, tedy jeden tanker měsíčně.

Náhradu za íránské dodávky většina evropských odběratelů nejspíš nalezne v Rusku, Saúdské Arábii a Iráku. Rijád už přislíbil, že íránský výpadek nahradí.


Zdroj: E15.cz, Petrol.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí