zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropské rafinérie se loučí s íránskou ropou

27.02.2012
Energie
Politika
Evropské rafinérie se loučí s íránskou ropou

Sankce EU vůči Íránu sice vstoupí v platnost až v polovině roku, velcí evropští odběratelé íránské ropy se ale na embargo připravují už nyní. V březnu tak do Evropy přitečou jen dvě třetiny dosavadních ropných dodávek.

Některé rafinérie, jako například francouzský Total, už své vazby s Íránem zpřetrhaly úplně. Podle zdrojů z odvětví už íránskou ropu neodebírá ani Motor Oil Hellas. Také řecký Hellenic Petroleum své odběry spolu se španělskými Repsol a Cepsa omezil.

Významně dovoz ropy z Íránu snížil i britsko-nizozemský Shell. Od dubna navíc přestane íránskou ropu odebírat i japonská dceřiná společnost Showa Shell.

Írán loni podle Reuters do Evropské unie a Turecka dodával v průměru 700 tisíc barelů ropy denně. Hned na začátku roku se ale toto číslo propadlo na 650 tisíc barelů. Od března by měl odběr klesnout o třetinu, někteří obchodníci ale odhadují, že dodávky by mohly příští měsíc klesnout až na 350 tisíc barelů za den.

Od íránské ropy však neodklonili všichni. Například italské společnosti Eni a Iplom stále odebírá obvyklé množství, tedy jeden tanker měsíčně.

Náhradu za íránské dodávky většina evropských odběratelů nejspíš nalezne v Rusku, Saúdské Arábii a Iráku. Rijád už přislíbil, že íránský výpadek nahradí.


Zdroj: E15.cz, Petrol.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí